Salnjaci su obavezan dio trpeze u Srbiji, pogotovo tokom zimskih praznika, mada mnoge domaćice ostave malo sala, pa da tokom cijele godine mogu praviti ove ukusne slastice.

Kuhinja Srbije ima bogatu tradiciju raznovrsnih jela, ali nažalost, mnoga od ovih jela postepeno nestaju sa naših modernih trpeza. Kako vrijeme odmiče, pojavljuju se novi trendovi u prehrambenim navikama, koji dovode do zanemarivanja i neuporabe recepata za kolače i druge delicije koje su nekada bile uobičajene u kuhinjama naših baka.

Jedno od poznatih peciva u Srbiji su salčići, slatke kiflice od lisnatog tijesta i obično punjene džemom od šljiva. Neki tvrde da okusom nadmašuju nadaleko poznate francuske kroasane. Salčići su najbolji za uživanje topli, s tankom i hrskavom vanjštinom koja prelazi u meku, baršunastu sredinu. Kad baka počne raditi ove slatke kiflice, cijeli dom se prožme od mirisa tijesta, vanilin šećera i džema od šljiva.

Jedan kilogram brašna

Potreban je volumen tekućine od točno 250 mililitara

Potrebna količina mlijeka je 250 mililitara.

Potrebna količina je točno 30 grama tek ubranog kvasca

Prisutna su četiri žumanjka jaja

Preporučena količina za zaslađivanje jela šećerom je dvije žlice

Mala količina soli, otprilike pola čajne žličice

Paket sa šećerom prožetim okusom vanilije

Mjera naribane limunove korice koja iznosi jednu žličicu

Potrebna količina šećera u prahu je točno 50 grama

Mjerica od 500 grama fino usitnjene svinjske masti

Džem od šljiva vrsta je voćnog konzerviranog voća koje se pravi od šljiva, šećera i pektina. Šljive se skuhaju i zgnječe, a zatim pomiješaju sa šećerom i pektinom u gusti slatki namaz. Džem se može koristiti kao preljev za tost, kekse ili pogačice ili se može koristiti kao sastojak pečenja. Pekmez od šljiva možete napraviti kod kuće ili kupiti u samoposlugama i specijaliziranim trgovinama.

Za početak pomiješajte 100 g mlijeka, jednu žličicu šećera, žlicu brašna i kvasac. Ostavite smjesu da se diže na toplom mjestu. Kad je kvasac nadošao, zamijesite tijesto od preostalog brašna, mlijeka, vode, šećera, soli i limunove korice.

Tijesto treba imati elastičnu konzistenciju, ali ne toliko ljepljivo da se lijepi za površinu. Pustite da se digne i proširi na dvostruko veću veličinu od početne. Dok se to događa, sameljite mast pomoću stroja za mljevenje mesa nakon što ste odstranili opnu koja je obavija.

Razvaljajte tijesto i namažite ga mašću, preklopite i ostavite da odstoji dvadesetak minuta. Zatim ponovite cijeli postupak. Bitno je razvući tijesto i nanijeti tri sloja svinjske masti kako biste bili dovoljno mekani i podatni da se glatko valjaju tijekom procesa pečenja.

Za pripremu salčića počnite razvlačiti tijesto dok se ne izduži četiri puta u odnosu na prvobitnu veličinu. Nakon što je tijesto razvučeno, izrežite ga na tanke trakice i svaku trakicu obilno premažite pekmezom.

Lim za pečenje obložite papirom za pečenje i na njega posložite punjene salčiće, ostavljajući dovoljno razmaka između njih da se mogu širiti tijekom pečenja. Prije nego što salčiće stavite u pećnicu, umutite žumanjak i njime premažite šnite.

Salčiće pecite oko 20 minuta na temperaturi od 200 stupnjeva dok ne postanu hrskavi i zlatnožuti. Nakon što ih izvadite iz pećnice, salčiće pospite šećerom u prahu i poslužite ih tople.

Tijekom zimske sezone salčići su izvrsna opcija za desert. Ipak, treba biti oprezan. Unatoč njihovoj laganoj i aromatičnoj prirodi, važno je ne pretjerano uživati, jer nagli porast razine šećera i masnoća u krvotoku može biti štetan za zdravlje.