U Srbiji se smatra da zemlja radi najduže od provedbe reformi 2014. Osim toga, smatra se da je, temeljem izmjena Zakona o PIO-u, Srbija sada vodeća u Europi po umirovljenju dob. Međutim, postoje dvije mogućnosti za prijevremenu mirovinu. S jedne strane, pojedinci imaju pravo otići u prijevremenu mirovinu, ali ta opcija dolazi sa smanjenim primanjima.

Ovakvim pristupom moguće je otići u mirovinu pet godina ranije. Primjerice, u mirovinu mogu ići muškarci sa 60 godina radnog staža i najmanje 60 godina života, kao i žene s 59 godina i šest mjeseci. Osim toga, za pojedince koji rade u profesijama koje nude beneficije za radno iskustvo, mogu otići u mirovinu 15 godina ranije, u dobi od 50 godina, istovremeno povećavajući svoj budući prihod. Oko 40 privrednih subjekata i ustanova u Srbiji svojim radnicima daje zakonom propisane pogodnosti za radni staž. Svakom pojedincu koji provede godinu dana na jednom od ovih radnih mjesta, iskustvo će se računati kao 14 mjeseci, 15 mjeseci, 16 mjeseci ili čak godina i pol. Ova politika rezultirala je time da deseci tisuća srpskih radnika imaju koristi od ovih povoljnih uvjeta.

Pravo na radno iskustvo u prednosti imaju osobe koje su zaposlene na poslovima koji uključuju naporan, opasan i po zdravlje opasan rad. Ova skupina obuhvaća profesije koje zahtijevaju odlazak u mirovinu nakon navršene određene dobi, kao i one koje pogoršavaju tjelesna oštećenja do te mjere da rad čine neizvedivim. Beneficirani radni staž pravo je prošireno na zaposlene u raznim organizacijama uključujući MUP, BIA, VBA, VOA, Ministarstvo spoljnih poslova, Upravu za izvršenje krivičnih sankcija, Poresku policiju, Vojsku Srbije, a od decembra 2019. sudije, tužitelje i zamjenike tužitelja.

Kada su u pitanju žene koje žele otići u prijevremenu mirovinu, uvjet je da moraju imati najmanje 59 godina. Uz to, moraju imati minimalno 39 godina i 8 mjeseci radnog iskustva. Od ove godine, pak, kriteriji su promijenjeni, pa žene moraju imati najmanje 40 godina staža osiguranja i najmanje 59 godina i šest mjeseci. Prethodne godine pravo na prijevremenu mirovinu stekli su radnici koji su imali najmanje 40 godina staža u osiguranju i najmanje 59 godina i šest mjeseci. Međutim, politika za tekuću godinu zahtijeva od muških radnika da imaju najmanje 40 godina staža osiguranja i najmanje 60 godina starosti kako bi se kvalificirali za prijevremenu mirovinu.

Nasuprot tome, dob za odlazak u mirovinu i staž potrebni za ostvarivanje starosne mirovine muškarcima ostaju nepromijenjeni, a umirovljenje se određuje sa 65 godina života i najmanje 15 godina staža u radnoj knjižici. Ove godine došlo je do izmjena uvjeta i parametara za prijevremenu mirovinu za muškarce i žene. Muškarci u tekućoj godini imaju pravo na odlazak u raniju starosnu mirovinu ako imaju 40 godina radnog staža i navršenih 60 godina života, dok žene mogu u mirovinu s 59 godina i 6 mjeseci.

Za ostvarivanje povlastice prijevremene mirovine za starije osobe potrebno je podnijeti zahtjev Republičkom fondu za mirovinsko i invalidsko osiguranje nakon prestanka osiguranja, osim ako se radi o privatnom poduzetniku u skladu sa zakonom kojim se uređuje njihov rad. U tom slučaju za ostvarivanje prijevremene starosne mirovine moraju se ispuniti uvjeti za prijevremenu mirovinu. Treba naglasiti da osoba koja prima prijevremenu mirovinu nije nužno isključena iz mogućnosti zapošljavanja. Osim toga, ako dotični pojedinac odluči prekinuti određeno zanimanje ili djelatnost, ima pravo na ponovnu procjenu svoje mirovine, pod uvjetom da je bio osiguran najmanje godinu dana.