U gradu Jixi u Kini obitelj je doživjela razoran gubitak. Devet odraslih članova obitelji preminulo je od trovanja hranom, uzrokovanog rezancima koji su bili pohranjeni u zamrzivaču. 10. listopada sedam članova obitelji preminulo je pet dana nakon što su konzumirali poznato kinesko jelo ‘Suantangzi’. Kasnije su umrla još dva člana, a posljednja žrtva preminula je u ponedjeljak. Izvješća pokazuju da su kobni rezanci bili zamrznuti cijelu godinu, što je dovelo do ovog tragičnog događaja.

Rezanci su proizvedeni od fermentiranog kukuruznog brašna. Nažalost, kompromitirala ih je bongkrek kiselina, opasna tvar. Gao Fei, direktor sigurnosti hrane u Centru za kontrolu i prevenciju bolesti u provinciji Heilongjiang, ističe smrtonosne učinke ove kiseline. Znakovi trovanja obično se manifestiraju nekoliko sati nakon gutanja zaražene hrane i uključuju znojenje, nelagodu u želucu i mogućnost gubitka svijesti. U teškim slučajevima smrt može nastupiti za samo 24 sata.

Prema Gao Feju, štetni učinci ove kiseline protežu se na mnoštvo organa, uključujući ali ne ograničavajući se na jetru, bubrege, srce i mozak. Nadalje, ne postoji poznati protuotrov za destruktivnu tvar. Duboko je zabrinjavajuće da trovanje bongkrekovom kiselinom može rezultirati stopom smrtnosti u rasponu od 40 do 100 posto. Vrijedno je napomenuti da se kiselina ne čini bezopasnom toplinskom obradom na visokoj temperaturi, što naglašava ozbiljnost rizika koji predstavlja za ljudsko zdravlje.

Fermentirani kokos još je jedan izvor bongkrek kiseline, što je dovelo do zabrane indonezijskog jela “tempe bongkrek” na dulje vrijeme. Indonezija već godinama bilježi slučajeve trovanja i smrtnih slučajeva zbog ove kiseline. Štoviše, u Mozambiku je zabilježen slučaj trovanja uzrokovan konzumiranjem lokalno proizvedenog piva s bongkrekovom kiselinom. Ovaj nesretni incident naglašava opasnosti od nepoznatih izvora hrane i naglašava potrebu za razboritošću i sigurnošću pri rukovanju i konzumaciji hrane.

Preporučujemo