Iako naziv može izazvati zabrinutost, hripavac zapravo služi kao zaštitna reakcija. Ovo respiratorno stanje uzrokovano je prisutnošću bakterije poznate kao Bordetella pertussis, a može biti potaknuto raznim čimbenicima kao što su fluktuacije temperature, promjene položaja tijela, određeni lijekovi, kao i virusne i bakterijske infekcije.

Osim često korištenog nadimka “magareći”, drugi izraz za hripavac je “100-dnevni kašalj” zbog produljenog trajanja simptoma, iako su pojave u kasnijim fazama rjeđe i znatno blaže u usporedbi s tim. Prema Eklinici, prijenos se događa kapljičnim putem, a tipično razdoblje inkubacije traje otprilike deset dana.

Centar za kontrolu i prevenciju bolesti navodi da se pojedincima koji imaju uporan kašalj u trajanju duljem od dva tjedna, popraćen grčenjem i sklonošću povraćanju, može dijagnosticirati hripavac. Trajanje hripavca može trajati i do šest tjedana. Ova zarazna respiratorna infekcija, koja se obično naziva “hripavac”, može utjecati na pojedince bilo koje dobi, ali predstavlja veći rizik za dojenčad i djecu mlađu od pet godina. Unatoč uznemirujućim simptomima, ključno je razumjeti da hripavac služi kao zaštitni mehanizam.

Simptomi pokazuju različite karakteristike.

Intenzivni napadi kašlja
Stanje crvenila na licu.
Očni kapci postaju natečeni
Koža podliježe raznim promjenama kao posljedica stresa, uključujući pojavu vena, crvenilo i svrbež.
strah
Cijanoza, koju karakterizira plavičasta diskoloracija kože, medicinsko je stanje.
bljedilo
Vlažno znojenje uzrokovano hladnoćom u zraku.
Osjećaj nelagode i iscrpljenosti.
Odsutnost želje za jelom.

U težim slučajevima bolesti, pojedinci mogu doživjeti grčeve i gubitak svijesti. Liječenje hripavca obično uključuje davanje antibiotika ako je infekcija bakterijska, kao i antitusika i antispazmodika. Kortikosteroidi se mogu propisati za teže oblike bolesti, iako je to neuobičajeno. U rijetkim slučajevima može biti potrebna terapija kisikom. Unatoč dosadašnjim uvjerenjima da su životni uvjeti i cijepljenje iskorijenili bolest, nažalost nije tako. Međutim, redovita imunizacija, prema preporuci SZO za djecu školske i predškolske dobi, značajno je smanjila učestalost oboljevanja.