Jabuke se najčešće povezuju s jesenskim dobom. Iako nisam dobro upućena u uzgoj voća, još nisam čula ni za jednu sortu stabla jabuke koja daje plodove u ožujku ili siječnju. Unatoč tome, jabuke su lako dostupne tijekom cijele godine u različitim vrstama i količinama koje se mogu mjeriti s onima u listopadu.
Kao rezultat toga, miris pite od jabuka više ne budi sjećanja na prohladne jesenske dane provedene ušuškani u udobnoj dekici s knjigom u jednoj i šalicom čaja u drugoj ruci. Umjesto toga, kriška pite od jabuka može poslužiti kao međuobrok dok se sklonite pod suncobran na plaži. Iako možda malo pretjerujem, istina nije daleko.
Da budem iskrena, ne mogu preglasno izraziti svoje nezadovoljstvo. Uostalom, još uvijek uživam u jabukama tijekom proljeća, unatoč dojmu koji sam ostavila u prethodnom odlomku. Osim toga, vrijedi napomenuti da je svijet u kojem živimo međusobno povezan i kao rezultat toga imamo pristup voću poput limuna koje se obično ne uzgaja u našim regijama. Bez ove veze ne bismo imali pristup voću koje ima brojne namjene.
Otkriće sipane pite od jabuka bilo je otkriće za mene, iako se čini da sam možda jedina jer na internetu postoji bezbroj recepata koji su prilično slični. Najviše me oduševio jedinstveni način pripreme, gdje se svi suhi sastojci sjedine u jednoj posudi, a jabuke se naribaju u drugoj.
Proces pečenja uključuje izlijevanje sastojaka na lim za pečenje, sloj po sloj. Suhi sastojci se dodaju tri puta, dok se jabuke dodaju dva puta, a između svakog sloja smjesa se malo poravna. Kad je to gotovo, odozgo se pospe naribani maslac i zapeče. Za izradu kore preko suhih sastojaka prelije se sok od jabuke. Krajnji rezultat je pita koja je izuzetno vlažna i sočna.
Izgledi da mogu napraviti ovu pitu bez muke tijekom dana posta bili su još uzbudljiviji. Uz male prilagodbe, može se pripremati i bez maslaca, a umjesto ulja. Dio ulja zatim se ulije u jabuke, a ostatak se pospe po vrhu. I voila – posna, laka za napraviti lijena pita koju može pripremiti i malo vještije dijete, pod uvjetom da zna guliti jabuke.
Korištenje čaše za jogurt postalo je sveprisutno u moderno doba zbog svoje svestranosti i praktičnosti. Može se koristiti za spremanje raznih namirnica, od jogurta do preljeva za salatu. Njegova kompaktna veličina olakšava nošenje i može stati u većinu standardnih držača za čaše. Osim toga, prozirna priroda stakla omogućuje laku vidljivost sadržaja unutar njega. Sve u svemu, čaša za jogurt postala je glavna namirnica u kućanstvima i restoranima zbog svoje praktičnosti i korisnosti.
Za ovaj recept potrebne su dvije šalice brašna.
Dvije šalice griza
jedna čaša šećera
Prašak za pecivo
Ukupno 1,5 kg jabuka.
dvije vrećice vanilin šećera
Mjera potrebna za cimet u ovom konkretnom receptu jednaka je jednoj i pol žličici.
čaša napunjena šećerom.
Može se koristiti ili 150 grama maslaca ili jedna šalica ulja.
Započnite miješanjem suhih sastojaka, koji uključuju brašno, griz, jednu šalicu šećera i prašak za pecivo. Nakon što ih dobro izmiješate, dobivenu smjesu podijelite na tri jednaka dijela.
Počnite tako da ogulite jabuke i naribate ih, pazeći da se ne zgnječe. Pomiješajte vanilin šećer, cimet, jednu šalicu šećera i mljevene orahe. Dobiveni nadjev zatim razdvojiti na dva jednaka dijela.
Za pripremu pleha izmjerite lim veličine 20×30 cm i prekrijte ga slojem papira za pečenje. Sastojke počnite slagati tako da trećinu suhih sastojaka izlijete na dno lima. Nakon toga pospite polovicom nadjeva od jabuka na vrh. Ponovite postupak tako što ćete dodati još jednu trećinu suhih sastojaka, pa slagati preostale jabuke. Na kraju sve pospite zadnjom trećinom suhih sastojaka.
Ravnomjerno rasporedite ribani maslac po vrhu pite nakon što je formirate.
Da biste dobili zlatnu koricu, preporuča se peći jelo na 180 stupnjeva u trajanju od 40 minuta u pećnici koja je prethodno zagrijana.
Za optimalne rezultate preporuča se da se pita potpuno ohladi prije rezanja. Preporučljivo je pričekati sljedeći dan s rezanjem pite, jer će do tada biti potpuno stvrdnuta.
Da biste napravili zdraviju verziju, podijelite ulje na pola: pola upotrijebite u nadjevu od jabuka, a drugom polovicom pospite pitu prije nego što ode u pećnicu.