U nastavku našeg današnjeg članka ponovo ćemo se osvrnuti na temu zdravlja, a u skladu sa tim govorit ćemo o jednom od najvažnijih organa u našem organizmu, a radi se o jetri koja je zadužena za mnoge bitne funkcije našeg sistema.  Stoga je pravilna njega ovog organa od iznimne važnosti.

Nagomilavanje masti u ćelijama jetre može se spriječiti redovnim konzumiranjem omiljene srpske namirnice, a to je mladi sir. Dok je poznato u kolikom je mjerama alkohol štetan za jetru, druge nezdrave navike također mogu dovesti do nakupljanja masnoća u jetrenim stanicama. Uvrštavanjem svježeg sira u prehranu možete učinkovito spriječiti i smanjiti taloženje masti, smatra nutricionistica Nurija Dijanova, koja je nedavno gostovala u jednoj emisiji gdje je odlučila podjeliti više informacija na ovu temu.

Prisutnost metionina, aminokiseline u ovom proizvodu, po njenim riječima, pomaže jetri da eliminira višak masnoće. Nutricionistica je objasnila da domaći sir, posebno mlađi, sadrži optimalan spoj nutrijenata, među kojima je i metionin. Ova specifična aminokiselina dokazano je učinkovita u promicanju zdravlja jetre i liječenju raznih bolesti. Pored toga, metionin igra vitalnu ulogu u smanjenju nakupljanja masti u jetri.

U suštini, znanstveno govoreći, otkriveno je da svježi sir poboljšava metabolizam jetrenih stanica. Prema riječima nutricionistice, dovoljan dnevni unos svježeg sira za osobu prosječne tjelesne težine je 50 grama. Muškarci, budući da su krupniji, trebali bi konzumirati nešto veću količinu. Sir se može uključiti u svaki obrok, ali veličina serviranja varira. Za doručak se preporučuje porcija od 50 grama, dok je za ručak i večeru dovoljna porcija od 100 grama ili manje, jer bi u prevelikim količinama pred spavanje mogao teško pasti na želudac zbog čega bi tokom slijedećeg dana imali problema sa varenjem.