Dok se dijagnoza melanoma može činiti kao sumorna prognoza, važno je napomenuti da to nije nužno smrtna kazna. Uz brzo otkrivanje i liječenje, osobe s melanomom mogu se uspješno oporaviti. Međutim, postoje slučajevi u kojima se melanom može vratiti, au takvim je slučajevima ključno istražiti dostupne terapijske mogućnosti. Kako bismo dobili uvid u ovu materiju, konzultirali smo se s prof. Lidiju Kandolf Sekulović, onkologinjom i dermatovenerologinjom.

Melanom je kancerogena izraslina koja cilja na melanocite – specijalizirane stanice smještene u epidermisu, najudaljenijem sloju kože. Te su stanice odgovorne za proizvodnju pigmenta koji koži daje boju. Funkcija ovih stanica je proizvodnja melanina, pigmenta koji štiti stanice kože od pretjeranog izlaganja ultraljubičastom zračenju. To je razlog zašto naša koža tamni kada smo izloženi suncu, jer se melanin proizvodi kako bi zaštitio genetski materijal kože od daljnjih oštećenja, mutacija i razvoja malignih tumora kože.

Nepromišljeno sunčanje može značajno povećati šanse za razvoj melanoma. Nažalost, neoprezno i ​​nepotrebno izlaganje suncu može s vremenom rezultirati genetskim promjenama melanocita. Ove genetske promjene mogu dovesti do razvoja malignih stanica koje se nekontrolirano dijele i stječu sposobnost širenja izvan kože putem limfnih i krvnih žila, što u konačnici rezultira metastazama. Dok naš imunološki sustav obično prepoznaje promijenjene maligne stanice melanoma i radi na njihovom uklanjanju, neki pojedinci mogu doživjeti nekontrolirani rast. U slučajevima kada stanice melanoma aktivno potiskuju naš imunološki odgovor, imunološki sustav može postati preopterećen, a melanom se može ponovno pojaviti. Prof.dr.Lidija Kandolf Sekulović, specijalistica dermatovenerologije i onkologije, objašnjava ovaj fenomen.

Liječnik upozorava da vjerojatnost širenja melanoma eskalira s debljinom tumora. Stoga je dužnost pažljivo pratiti našu kožu. Ako uočimo bilo kakve nepravilne promjene, poput nepravilnog madeža s raznobojnim rubovima koji se s vremenom povećava i transformira ili nove kvržice koja se širi i mijenja se svaki mjesec, trebamo se obratiti dermatologu za pomoć. U određenim slučajevima može biti nužno provesti dermoskopiju i ukloniti mrlju ako to preporuči liječnik. To se radi kako bi se provjerilo je li mrlja melanom, drugi oblik raka kože ili jednostavno benigna izraslina. Za one s više od pedeset kožnih lezija preporuča se konzultirati dermatologa radi preventivne dermoskopije i procjene svih mrlja. Ovo je važno kako bi se utvrdilo postoje li sumnjive lezije i kako bi se dobile smjernice za buduće preglede koji bi mogli biti potrebni.

Vjerojatnost recidiva tumora raste s njegovom debljinom. Kada se melanom otkrije i kirurški ukloni u ranim fazama, posebno kada su stanice raka rijetke i smještene isključivo u epidermisu (obično poznato kao melanom in situ), postoji velika vjerojatnost da se neće ponovno pojaviti. U slučaju da stanice prođu bazalnu membranu kože i naiđu na krvne i limfne žile, stječu sposobnost metastaziranja i u konačnici dovode do ponovne pojave melanoma. To znači da se stanice melanoma šire u limfne čvorove i unutarnje organe. Ta je vjerojatnost veća kada je debljina tumora veća, što je određeno količinom kancerogenih stanica i brojem prisutnih mutacija u njima. Ako je debljina veća od 4 mm ili ako su stanice već dospjele u limfne čvorove, melanom će se ponovno pojaviti kod 40 do 60 posto osoba, kaže prof. dr. Kandolf Sekulović.

Studije su pokazale da pojedinci kojima je ranije dijagnosticiran melanom imaju mogućnost ponovnog pojavljivanja stanja u nekom trenutku svog života. Vjerojatnost recidiva melanoma uvelike ovisi o debljini tumora. Ako je debljina tumora veća od 4 milimetra ili su kancerogene stanice već dospjele u limfne čvorove, postoji 40 do 60 posto šanse da se melanom vrati, stoji u stručnom mišljenju prof. dr. Sekulovića. Prema riječima liječnika, današnjica nam nudi mnoštvo informacija o učinkovitosti suvremenih terapija lijekovima. Ovi tretmani imaju sposobnost stimuliranja imunološkog sustava da se bori protiv stanica melanoma ili specifičnog ciljanja mutacije u stanicama melanoma.

Kao rezultat toga, ovi lijekovi mogu značajno smanjiti vjerojatnost ponovnog pojavljivanja i širenja bolesti za 50%. Na taj način također mogu spriječiti metastaziranje. Adjuvantna terapija, koja se uobičajeno koristi kao standardno liječenje visokorizičnog melanoma, provodi se u Europi i susjednim zemljama zadnjih tri do pet godina. No, kod nas to još nije pokriveno osnovnim osiguranjem pa je nedostupno građanima koji su odstranili melanom. Trenutačno je na listi prioriteta, a njegovom odobrenju se nadaju i pacijenti i liječnici, jer je prevencija uvijek bolja od liječenja, kaže dr. Kandolf Sekulović.

Preporučujemo