Nakon što su epidemiološke okolnosti dopustile postavljanje rampi na granicama, građani Srbije nestrpljivo su pohrlili na svoja omiljena mediteranska odredišta. No, prema riječima gastroenterologa dr. Vojislava Perišića, mnogi od ovih izletnika nisu dobili virus “covid-19”, već su imali gastrointestinalne tegobe. Dr. Perišić ističe da se ova nevolja može izbjeći ako na putovanje sa sobom ponesete probiotik. Uz to, savjetuje da se vodi računa o prehrambenim običajima svake pojedine zemlje. Uzimanje jednog probiotika dva puta dnevno može biti značajna razlika tijekom putovanja, stoga je bitno izračunati potrebnu količinu, navodi dr. Perišić. Nadalje, dr. Perišić upozorava na konzumaciju mesa u Grčkoj jer je ono zbog visokih temperatura često podvrgnuto višestrukim ciklusima smrzavanja i odmrzavanja, što dovodi do bakterijske kontaminacije. “Giros je među Srbima u Grčkoj najčešće jelo, ali je njegova kvaliteta vrlo upitna.

Sastoji se od neadekvatno kuhanih ostataka mesa koji su cijeli dan izloženi suncu, što je nehigijenski. U Grčkoj se preporuča uživanje u ukusnom souvlakiju, koji se sastoji od ražnjića od čistog mesa kuhanih na nevjerojatno visokim temperaturama u rasponu od 600 do 700 stupnjeva. Ova ekstremna vrućina je učinkovita u uklanjanju svih štetnih bakterija koje bi mogle biti prisutne. Poznati gastroenterolog savjetuje da se u Egiptu ne konzumira voda iz slavine, kao i drugim regijama Afrike i južne Europe. Izričito se preporuča piti isključivo flaširanu vodu, jer voda koja je bakteriološki neispravna može dovesti do teških bolesti. Osim toga, savjetuje se suzdržati se od konzumiranja pretjerano začinjene hrane koja može biti nepoznata naše nepce dr. Perišić ističe važnost umjerenosti za turiste koji putuju u Tursku, gdje prevladavaju obroci na bazi švedskog stola.

Treba izbjegavati prejedanje, a umjesto baklave, koja ima duži rok trajanja, preporučuje se odlučiti se za svježe kolače i voćne salate. Umjesto gomilanja hrane na tanjur, savjetuje se da se odlučite za pet manjih obroka tijekom dana. Dok su morski plodovi istaknuto obilježje crnogorske kuhinje, dr. Perišić upozorava na njihovu konzumaciju. Prema riječima gastroenterologa, upravo su školjke značajan izvor štetnih toksina i patogenih bakterija koje mogu dovesti do jake mučnine. Sigurno je konzumirati samo temeljito oprane školjke, ali postoji minimalna sigurnost da ih je kuhar dobro očistio prije pripreme jela s njima.