U skladu s islamskom tradicijom, postoji priča koja govori o Muhamedovoj kćeri, Fatimi, koja svom zaručniku daje komad plavog stakla. Priča se da je uz pomoć ove amajlije uspio uspješno završiti svoje putovanje, svladavši sve prepreke, moguće i nemoguće. Ova jednostavna pripovijest može se naći u raznim izvorima. Međutim, važno je napomenuti da vjerovanje u Fatimsko oko kao zaštitni talisman ne potječe iz samog islama, već je široko prihvaćeno i od muslimana i od pravoslavnih vjernika. Uobičajeno je pronaći ovaj amulet obješen na vratima kuća i ureda, kao i nositi ga na odjeći odraslih, djece i trudnica. Svrha ove prakse je otjerati zle čarolije i čarolije, slijedeći tursku tradiciju. To se može nazvati oblikom “korisnog” okultizma.

Zbog raširene fascinacije okultnim i paranormalnim u Rusiji, turski amuleti su stekli značajnu popularnost. To je osobito točno jer su ljudi, umorni od ere državnog ateizma, počeli tražiti vjeru. Nažalost, za mnoge, njihovo putovanje ih vodi samo do nejasnog i apstraktnog vjerovanja u duhovno carstvo, gdje je sve pomiješano u jednu ezoterijsku mješavinu. Nedavno sam, prilikom posvete kuće, svjedočio zaista nevjerojatnom prizoru. Na polici su bile izložene vjerske ikone, kućna pića i predmet koji je podsjećao na “starog šumara”. Istovremeno, domaćini kuće pokazuju se kao dobrodušni i iskreni pojedinci. Međutim, u njihovom religioznom svjetonazoru sve što se smatra “svetim” postaje zbrkano. To uključuje ikone, talismane, amulete i razne druge predmete. Upustio sam se u razgovor s njima, iskoristivši priliku da objasnim temeljne razlike između ovih stavki. Slijedom toga, kućni duhovi i “šumar” su odbačeni, a kuća blagoslovljena. Zašto su naši suvremenici tako lako namamljeni takvom otrcanom ezoterijom, koju oslikava Fatimino oko?

Jedna od istaknutih karakteristika našeg doba je odsustvo autoritativnih ličnosti. Mnogim pojedincima njihove osobne sklonosti i vrijednosti služe kao načela vodilja. U nedostatku autoriteta, sve postaje zbrkano. Zbog toga se u jednom stanu može susresti tursko oko, kineske žabe i simboli raznih godina, a sve to isprepleteno sa slovenskim poganstvom, a često i uz ikone. Dodatni čimbenik je rijetko razmišljanje o svrsi postojanja, kao i smrtnosti. Koncept smrti često se smatra nematerijalnom pojavom koja nije neizbježna. U sadašnjem trenutku primarna briga postaje zaštititi se od bilo kakve potencijalne štete ili negativnosti, bilo da se radi o obrani od negativne energije koja može ući kroz prozor ili zaštiti od kletvi i čarolija. Umjesto da se upuste u duboku introspekciju vlastitog života, pojedinci se često odlučuju za put manjeg otpora, pribjegavajući korištenju amuleta kao brzog rješenja.