Osim prirodnih zagađivača zraka, postoje i oni koji su stvoreni umjetno i štetno utječu na ljudsko zdravlje. Suprotno svojoj namjeni, osvježivači zraka mogu učiniti više štete nego koristi. Zagađenje zraka u zatvorenom prostoru ozbiljan je globalni problem, a Svjetska zdravstvena organizacija izvještava o procijenjenih 4,3 milijuna smrtnih slučajeva godišnje koji se pripisuju ovom uzroku.

Negativni učinci onečišćenja zraka u zatvorenim prostorima su značajni i mogu dovesti do teških zdravstvenih komplikacija kao što su respiratorne bolesti, srčani udari, pa čak i rak. Većina osvježivača zraka, uključujući sprejeve, neutralizatore mirisa i druge, nisu učinkoviti u uklanjanju neugodnih mirisa. Ovi proizvodi nude samo privremeno rješenje prikrivanjem mirisa. Nadalje, poznato je da ovi proizvodi sadrže toksine koji doprinose onečišćenju zraka u zatvorenom prostoru, što može biti štetno za ljudsko zdravlje.

Nekoliko je istraživanja pokazalo da se osvježivači zraka sastoje od tvari koje su štetne za ljudsko tijelo. Te tvari uključuju, ali nisu ograničene na benzen, formaldehid, aceton, stiren, toluen, limonen, diklorobenzen i ftalate estere, za koje je poznato da uzrokuju rak. Ne samo da zagađuju atmosferu, već predstavljaju i prijetnju dobrobiti ljudi. Određene kemikalije prisutne u tim tvarima mogu biti posebno opasne za životinje.

Ptice često ubija diklorobenzen, kemikalija koja se obično nalazi u osvježivačima zraka. Posebno su opasni osvježivači zraka u obliku aerosola, jer su njihove primarne komponente freoni. Kada dospiju u više slojeve atmosfere, kvare se kada su izloženi UV zrakama, uzrokujući oštećenje ozonskog omotača. Osim osvježivača zraka, iz upotrebe treba izbaciti i dezodoranse koji zagađuju okoliš i predstavljaju opasnost za zdravlje.

Česta svakodnevna primjena osvježivača zraka potencijalno može rezultirati nizom nuspojava. Te reakcije mogu uključivati, ali nisu ograničene na alergijske reakcije, napadaje astme, migrene, pa čak i mučninu. Sve vrste mirisnih osvježivača zraka, uključujući stikove, sprejeve, difuzore i proizvode u gelu, imaju isti negativan utjecaj na okoliš na kvalitetu zraka u zatvorenom prostoru. Za zdraviji i prirodniji pristup osvježavanju životnog prostora, pokušajte otvoriti prozore i prijeći na prirodne alternative za osvježenje zraka.

Neophodno je zbrinuti i dezodoranse kao i osvježivače jer i jedni i drugi štetno utječu na okoliš i osobno zdravlje. Prema stručnjacima, savjetuje se izbjegavati dezodoranse i antiperspirante jer sadrže niz tvari koje potencijalno mogu uzrokovati rak. Triklosan je najčešće citirani spoj za koji je utvrđeno da ugrožava imunološki sustav, remeti rad hormona i povećava rizik od raka.

Preporučujemo