Jelena Obučina je u uvodu Dnevnika TV Nova otkrila da je niz osoba nestalo bez poznatog identiteta. Jedina osoba čije je ime objavljeno je Afrim Bunjak, lokalni policajac s Kosova, priopćeno je istog dana iz Prištine. Pučanstvo nema kome tražiti odgovore, jer nema ministara policije, obrane, zdravstva, a s Instagrama su nestali čak i predsjednik i premijer. Ostaje nejasno koga žalimo – da li heroje, teroriste ili čak nepoznate osobe. Ovo služi kao snažan podsjetnik na situaciju koja se dogodila prije pet mjeseci, kada su djeca ubijena, a mi smo dobili upute da pričekamo da tužitelj završi svoju istragu i objavi imena prije nego što iznesemo svoje žalbe. Ako se, kako se čini, ovako vodi država, onda su možda Srbi sa sjevera Kosova u pravu kad ocjenjuju da se ljudski život ovdje manje cijeni nego u Parizu.

Jelena Obučina je jednom jezgrovitom izjavom sažela uvod u emisiju. Važno je napomenuti da građani Srbije do nedjelje uvečer u 20 sati nisu dobili nikakvu službenu obavijest od državnog vrha o oružanom sukobu u Banjskoj. Predsjednik Vučić se konačno obratio javnosti, ali je njegov govor samo izazvao dodatna pitanja javnosti. Ostala su još neriješena pitanja na koja građani Srbije traže odgovore kako bi otkrili istinu o onome što se dogodilo u Banjskoj.

Da bismo stekli sveobuhvatno razumijevanje događaja koji su se dogodili u Banjskoj, gdje su navodno ubijeni jedan kosovski policajac i četvorica Srba, moramo zadubiti u sedam kritičnih pitanja. Unatoč razgovorima u nedjelju i ponedjeljak, premijer Kosova Aljbin Kurti i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nisu mogli dati zadovoljavajuće odgovore na ova pitanja. Prvo je Kurti izvijestio da su sjeverni Srbi s par kamiona zapriječili Banjsku cestu. Dvanaest sati kasnije po istom pitanju oglasio se i Vučić.

Navodno je na mjesto događaja stigla kosovska policija s namjerom da raščisti barikade. Međutim, to je dovelo do sukoba u kojem je policajac Afren Bunjaku izgubio život, a još jedna osoba je ranjena. Prema Vučićevim riječima, administrativni prijelazi Jarinje i Brnjak službeno su zatvoreni u 8.57 sati, a sukob je eskalirao. Kako je priopćila kosovska policija, pronađeno je više oružja različitih veličina i vrsta, uniformi i logističke opreme. To uključuje opasno vojno oružje poput mitraljeza, kalašnjikova, granata i topova. Nejasno je zašto Kfor nije ništa poduzeo, unatoč težini pronađenog oružja. Kosovska policija tvrdi da je budna i spremna odgovoriti na takve situacije, ali nije djelovala unatoč svom mandatu da održi mir i sigurnost na sjeveru Kosova. Iako je neizvjesno bi li angažman Kfora spriječio bilo kakve katastrofe, trebali su poduzeti odlučnije mjere. Razlog njihovog nedjelovanja ostaje predmet sumnje i ispitivanja.