Biljke kao što su šafran, slatki krumpir i šparoge stekle su popularnost među uzgajivačima jer imaju potencijal donijeti značajnu zaradu. Cijena nekih od ovih biljaka može doseći i do 40 eura po gramu, a mnogi su poduzetnici uspjeli njegovati uspješne poslove zarađujući i do 40.000 eura godišnje.

Šafran : Začin poznat kao šafran dobiva se iz cvijeta “Crocus sativus” koji cvate na višegodišnjoj biljci. Poznat po svom posebnom okusu i mirisu, šafran se smatra jednim od najskupljih začina na svijetu. Podrijetlo mu se može pratiti u Grčkoj, gdje se u početku uzgajao. Na kraju se njegov uzgoj proširio na Euroaziju, a na kraju je prenesen i u druge dijelove svijeta, uključujući Sjevernu Ameriku i Sjevernu Afriku. “Zamedia” prenosi da se u krajiškom selu Tamnič nalaze prostrana polja najvrijednije biljke na svijetu, šafrana. Ova biljka je izvor najskupljeg začina na svijetu.

Ova biljka ističe se svojom sposobnošću da naraste čak 30 centimetara. Začin koji se dobiva iz cvijeta šafrana bere se tijekom mjeseca listopada. Ne čudi što se ovaj začin smatra najvrjednijim, s obzirom na to da je za proizvodnju jednog kilograma potrebno 200.000 nježnih cvjetova. Tako jedan kilogram ovog začina košta gotovo 40.000 dinara, dok se pojedinačni grami kreću od 30 do 40 eura.

Šparoga : Od davnina se šparoge koriste u narodnoj medicini, a širom svijeta su poznate kao hranjivo i ukusno povrće. Kao zeljasta biljka, smatra se da potječe s istoka, au Europu je unesena prije početka nove ere. Uzgoj određene biljke ima potencijal ostvariti i do 20.000 eura godišnje. Ovu biljku karakterizira sposobnost da uspijeva u nepovoljnim vremenskim uvjetima, a to je svojstvo neuobičajeno među drugim biljkama. Osim što ima ljekovita svojstva, vrlo je cijenjena i skupa, a kilogram šparoga u Srbiji košta oko 2.000 dinara. Unatoč isplativosti, trenutno nema većih proizvođača ove biljke u našoj zemlji. Prema Dnevniku.rs, isplativost uzgoja jednog hektara šparoga kreće se od 15.000 do 20.000 eura godišnje.

Batat je škrobno korjenasto povrće u kojem mnogi uživaju. Bogata je dijetalnim vlaknima, vitaminima i mineralima poput beta-karotena, vitamina C i kalija. Batat se može pripremiti na različite načine, poput pečenja, kuhanja ili pirea. To je svestran sastojak koji se može koristiti u slanim jelima, poput variva ili složenaca, kao iu slatkim jelima, poput pita ili kolača. Osim toga, slatki krumpir je popularna alternativa običnom krumpiru za one koji traže zdraviju opciju.

Slatki krumpir, koji potječe iz Srednje i Južne Amerike, tropska je biljka koja ima nevjerojatnu sličnost s običnim krumpirom. Unatoč toj sličnosti, ima jedinstven slatki okus i bogat je izvor proteina. U novije vrijeme ovo povrće je postalo popularno i sve je veća njegova upotreba u našoj zemlji. Obično sadnja batata počinje u svibnju. Ovo korjenasto povrće uzgaja se iz presadnica, a uzgaja se na povišenim gredicama koje imaju vrtnu foliju. Na lokalnoj pijaci kilogram batata košta oko 300 dinara. U Srbiji je relativno mali broj pojedinaca koji se bave uzgojem ove kulture.

Preporučujemo