Egzodus mladih iz Srbije je fenomen koji traje već nekoliko godina, a traje i danas. Frustrirani postojećim sustavom, nastojimo tražiti bolje okolnosti, zbog čega sve veći broj mladih ljudi gubi nadu u mogućnost svjetlijeg sutra. Nedavne studije pokazuju da se prije pandemije emigracija mladih iz balkanskih zemalja utrostručila, otkrivajući duboko zabrinjavajuće statistike.

Destruktivno djelovanje korumpiranih i razdornih političkih subjekata uzrokuje značajan gubitak nadarenih i sposobnih mladih pojedinaca. Ti pojedinci napuštaju svoje domovine, gaseći svaku nadu u napredak, isključivo radi sebičnih interesa ovih političkih subjekata. Institut za razvoj i inovacije iz Beograda proveo je opsežnu studiju koja je pokazala da zemlje Zapadnog Balkana zbog iseljavanja mladih trpe godišnji ekonomski gubitak u rasponu od tri do pet milijardi eura. Dodatni uvid u ovu stvar dao je ravnatelj Zavoda Nenad Jovetić.

Prema Jovetićevim riječima, očekuju se teškoće u održivosti mirovinskog i zdravstvenog sustava. U doglednoj budućnosti razvoj ovih zemalja će se suočiti s izazovima. Postavlja se ključno pitanje: mogu li oni kojima nedostaju dobro obrazovani i kvalificirani pojedinci nadmašiti međufazu razvoja? U konačnici, ti će događaji proizvesti značajne geopolitičke posljedice.

Pokretanje novog posla izazovan je pothvat, posebno na današnjem visoko konkurentnom i prezasićenom tržištu gdje se sve čini lako dostupnim. Međutim, postoji nekoliko rijetkih pojedinaca koji posjeduju sposobnost uspješnog prevladavanja ovih prepreka. Njegoš Stojadinović, mladi poduzetnik porijeklom iz Prijepolja, jedan je od njih. Usprkos svim izgledima, uspio je pokrenuti vlastiti posao koji se pokazao vrlo unosnim.

Prije nekoliko godina Njegoš se našao u teškoj ekonomskoj situaciji koja ga je navela da se odvaži na proizvodnju metli. Pojašnjava da je ovaj izbor bio potaknut činjenicom da zahtijeva minimalna financijska ulaganja. Umjesto da mu je trebao pozamašan budžet, sve što mu je bilo potrebno bile su brezove grančice koje je marljivo skupljao iz obližnjih šuma i pažljivo skladištio za kasniju upotrebu.

Njegoš je rekao: “Kada dođe zimska sezona i završe poljoprivredni poslovi, bavim se stvaranjem raznolikih snopova koji se sastoje od mladih grana različite duljine. Ti brižljivo upakirani snopovi su zatim dostupni za kupnju zainteresiranim kupcima. Privlačnost ovog poseban napor leži u nedostatku fizičkog naprezanja, jer mogu sudjelovati čak i pojedinci većeg stasa. Sve što je potrebno su par škara i spremni ste. U rasponu od jednog sata mogu pripremiti otprilike pet svežnjeva, što, kad se pomnoži s cijenom od 350 dinara, donosi zadovoljavajuću dobit.

Preporučujemo