Med je slatka i sirupasta tvar koja ima poseban okus i miris. Stvaraju ga medonosne pčele pretvorbom nektara ili ekstrakata drugih slatkih biljaka, koje obogaćuju vlastitim jedinstvenim komponentama prije nego što ga pohrane u saću da sazrije. Ovu slatku poslasticu ljudi konzumiraju bezbrojnim generacijama, cijenjena zbog svojih iznimnih nutritivnih svojstava. Osim toga, med se koristio u medicinske svrhe i za utaživanje želje za slatkim.

Mnogi pojedinci mogu biti znatiželjni o metodama za prepoznavanje autentičnog meda dok pregledavaju police trgovina. Postoji li posebna tehnika ili test koji može utvrditi prirodno podrijetlo proizvoda koji namjeravamo kupiti? U posljednjih nekoliko godina primjetan je porast dostupnosti krivotvorenog meda na tržištu. Ovi proizvodi mogu nalikovati autentičnom medu, ali zapravo se sastoje od šećera i nemaju nikakvih terapeutskih svojstava.

Postoji li metoda ili test koji nam može pomoći da prepoznamo pravi med prilikom kupovine u trgovinama? Na ovaj upit odgovorila je Hristina Lazarević, magistar farmacije, gostujući u emisiji “RTS Ordinacija”. “U supermarketu, jednostavan trik za utvrđivanje autentičnosti meda uključuje okretanje staklenke naopako. Nakon toga, ako se pojavi mjehurić i podigne do vrha, to služi kao pokazatelj da je med doista prirodan. Nasuprot tome, ako med nije autentičan, cijela količina bi brzo potonula na dno bez stvaranja mjehurića.

Ovi mjehurići obično poprimaju oblik kruške.” – kazala je Hristina, koja nadalje objašnjava da je ovaj test primjenjiv na sve sorte meda. Prema Hristininim riječima, za pojedince je ključno napraviti jasnu razliku između meda i lijeka. Iako se med ne može smatrati lijekom, može poslužiti kao vrijedan komplementarni lijek. Bogat esencijalnim vitaminima, 37 mineralnih spojeva i obiluje kalijem, kalcijem, magnezijem i cinkom, med igra značajnu ulogu u podržavanju rasta i općeg blagostanja.

Preporučujemo