Anemija uzrokovana nedostatkom željeza prevladavajući je oblik anemije koji se nalazi diljem svijeta. Sideropenija, ili nedostatak željeza, čest je nutritivni nedostatak koji pogađa do 25% stanovništva, što ga čini značajnim problemom za javno zdravlje. Žene i djeca su najosjetljiviji na anemiju i nedostatak željeza zbog nižih rezervi ovog minerala. Prema sadašnjim podacima, oko 1/3 do 1/5 zdravih žena ima smanjene zalihe željeza, dok ih otprilike 10% pati od anemije uzrokovane nedostatkom željeza.

Željezo je ključni mineral koji se nalazi u ljudskom tijelu, uglavnom u hemoglobinu crvenih krvnih stanica. Također je prisutan u obliku mioglobina u mišićima i vitalna je komponenta u pravilnom funkcioniranju raznih enzima. Tijelo skladišti dio željeza kao rezerve, pri čemu muškarci imaju otprilike 3-4 grama, a žene nešto manje, oko 500 mg. Ako ste zabrinuti u vezi s razinama željeza, važno je odmah potražiti savjet liječnika kako biste dobili daljnje smjernice i preporuke za liječenje.

Anemija i nedostatak željeza često su popraćeni brojnim simptomima, kao što su iscrpljenost, malaksalost, migrene i nizak krvni tlak. Ako tijelo nema dovoljnu količinu crvenih krvnih zrnaca, to može dovesti do toga da koža postane blijeda, a brz način da to provjerite je test dlanom. Ako su nabori vašeg dlana svjetlije boje od okolne kože, to može biti pokazatelj slabe cirkulacije krvi i niske razine željeza. Za potvrdu dijagnoze također se može ispitati bljedoća unutarnje linije donjeg kapka i bjelkasta nijansa ležišta nokta.

Uobičajeni tijek djelovanja za liječenje anemije obično se sastoji od uključivanja hrane bogate željezom u prehranu. Takva se hrana može sastojati od nara, rajčice, sezama, špinata, cikle, brokule, soje, školjki, datulja, smokava i vina od kupina. Ključno je potražiti stručni liječnički savjet ako se otkrije bilo koji od simptoma anemije. Službena dijagnoza anemije može se postaviti samo analizom krvi, stoga je neophodno odmah se podvrgnuti testiranju kako bi se započelo odgovarajuće liječenje.