Meteorolog Ivan Ristić za ovaj tjedan u Srbiji predviđa proljetne temperature od 10 do 15 Celzijevih stupnjeva. Ovakvo odstupanje od norme, gdje su tipični snijeg i niže temperature, prilično je neobično. Ristić dalje pojašnjava da će 27. i 28. prosinca, u srijedu i četvrtak, vjetrovi potpuno jenjati te će biti magle i niske naoblake. Očekuje se da će ova vremenska pojava potrajati dulje vrijeme, posebice u Vojvodini, u okolici Beograda te u raznim kotlinama i riječnim dolinama diljem Srbije. Područja zahvaćena maglom i niskom naoblakom trebala bi očekivati ​​niže temperature. Nadalje, Ristić upozorava da će nadolazeće vremenske prilike dovesti do povećanja razine onečišćenja zraka, posebice zbog prisutnosti PM 2,5 čestica i drugih nusproizvoda izgaranja.

Na temelju vremenske prognoze, za Silvestrovo se predviđa kiša. U nedjelju, 31. prosinca, naoblaka će postupno rasti tijekom dana, a tijekom večeri ponegdje će biti kiše. U višim predjelima moguć je snijeg, a jugoistočni vjetar, osobito u košavskom području, bit će pojačan. U većini krajeva bit će proljetne temperature od 10 do 15 Celzijevih stupnjeva. S približavanjem noći jugoistočni vjetar slabit će i prelaziti na zapadni. Temperature će se u većini krajeva zadržati iznad nule, od tri do šest Celzijevih stupnjeva. Prvog dana nove godine postupno će prestati oborine uz blagi pad temperature.

U studenom smo dočekali rani dolazak zime s temperaturama ispod nule, snježnim padalinama i ledenom kišom, napominje meteorolog. Posljednji dani donijeli su neočekivane vremenske prilike, uključujući temperature koje su dosezale i do 18 stupnjeva iznad uobičajenih. No, ono što svi s nestrpljenjem iščekuju je blagdanska vremenska prognoza. Na zimsko vrijeme utjecat će polarni vrtlog, trajni sustav niskog tlaka koji se okreće u smjeru suprotnom od kazaljke na satu na Sjevernom polu i u smjeru kazaljke na satu na Južnom polu, poznat kao ciklon. Ovaj vrtlog, koji ima promjer manji od 1000 kilometara, proteže se od srednje i gornje troposfere do stratosfere. Unutar polarnog vrtloga postoji značajna količina hladnog, gustog arktičkog zraka. Ristić objašnjava da će intenzitet polarnog vrtloga varirati tijekom zime, a kada oslabi, dio arktičkog zraka će izaći i kretati se prema jugu, što će rezultirati nižim temperaturama i povećanjem snježnih oborina.

Konvergencija arktičkih zračnih masa, jedne tople i jedne hladne, trebala bi generirati ciklon koji će dovesti do povećanja snježnih oborina u određenim regijama naše zemlje. Predviđa se da će dolazak hladnijih temperatura započeti kod Nove Dodine, najkasnije do Božića, i potrajati oko 20 dana, pretvarajući siječanj u slikovitu zimsku čaroliju ukrašenu obilnim snježnim padalinama. Ovo razdoblje obilježit će i najhladniji dio godine. Očekujte slab do umjeren mraz, u rasponu od -10°C do -5°C u višim predjelima, tijekom dana usred snijegom prekrivenog krajolika i vedrih noći.

U nekim slučajevima jak mraz može pasti i do -20°C. Najviša zabilježena temperatura kretat će se oko 0°C. No, kako se bliži siječanj, jačat će zapadno strujanje zraka, što će rezultirati porastom temperatura. Zbog toga će se snježni pokrivač otopiti u područjima ispod 1500 metara nadmorske visine, kako u nižim predjelima, tako iu planinskim predjelima. Ujutro ponegdje može biti slabog mraza, dok će dnevne temperature biti od 10°C do 15°C. Prema riječima Ristića, u toplijem razdoblju puhat će južni vjetar umjerene jačine. Međutim, on predviđa relativno kratko hladno razdoblje, koje se očekuje oko 10. veljače, a koje će trajati najviše 7-10 dana.

Ovo zahlađenje pratit će obilne snježne padaline i stvaranje snježnog pokrivača. Početkom ožujka slijedi posljednji udar hladnog arktičkog zraka, koji koincidira s jačanjem sibirske anticiklone i pojavom snažnog kišnog nevremena u košavskom području. Toplija razdoblja bit će osjetno toplija, s mogućnošću dnevnih temperatura i preko 20°C. Unatoč tome što su ukupne zimske temperature nešto iznad prosjeka, ipak treba očekivati ​​značajan broj pravih zimskih dana obilježenih snježnim padalinama i niskim temperaturama. Oborine u hladnijim razdobljima bit će obilne, prvenstveno u obliku snijega, pa će se u nižim predjelima snježni pokrivač zadržati oko 20 dana. Iako je ove godine broj dana sa snježnim pokrivačem nešto manji u odnosu na zime prošlog stoljeća, koje su u prosjeku iznosile 30 dana.

Preporučujemo