Nakon jela, uobičajeno je da ostane hrana koju oklijevamo baciti. To je zato što nam je od malih nogu usađeno mišljenje da je bacanje hrane nepoželjno i da višak hrane treba sačuvati za kasniju konzumaciju. Na Sveučilištu Greenwich u Londonu, dr. Stacey Duvanš s Instituta za prirodne resurse došla je do otkrića o određenoj hrani koja zahtijeva dodatni oprez pri podgrijavanju dan ili dva nakon skladištenja.

Ako želite zadržati njihovu hranjivu vrijednost netaknutom i izbjeći probavne smetnje, određene namirnice zahtijevaju dodatnu pozornost. Ne preporučuje se podgrijavanje jaja. Prema medicinskim stručnjacima, jaja su namirnica bogata proteinima koja se smije konzumirati samo hladna i unutar jednog dana nakon kuhanja. To je zbog mogućnosti oksidacije, što može rezultirati oštećenjem stanica i ukupnim lošim zdravljem.

Gljive :  Ako se gljive zagrijavaju, može doći do razgradnje bjelančevina i hranjivih tvari. Zbog toga mogu izgubiti okus i u nekim slučajevima postati gorki. Nadalje, ako su izostavljeni na sobnoj temperaturi dulje vrijeme, mogu uzrokovati probavne i želučane probleme.

Špinat : Špinat i kupus vrlo su nutritivno povrće zahvaljujući sadržaju nitrata, no važno je napomenuti da ih treba izbjegavati podgrijavati. To je zato što kada se špinat zagrije, nitrati prisutni u njemu se pretvaraju u nitrite, koji se zatim pretvaraju u nitrozamine. Nitrozamini mogu biti izuzetno štetni za naše zdravlje.

Riža : Prema dr. Duvanžu, nekuhana riža je dom jedne vrste bakterije poznate kao “Bacillius cereus”. Ova bakterija postaje neaktivna kuhanjem, ali može preživjeti u obliku spora. Ovaj poseban soj bakterija ima sposobnost stvaranja opasnog toksina koji može rezultirati dvjema različitim gastrointestinalnim tegobama: povraćanjem i proljevom. Nelagoda u želucu još je jedan čest simptom. Kako bi se spriječile daljnje komplikacije, preporuča se da se riža ohladi u roku od dva sata od kuhanja. Nadalje, riža se ne smije držati dulje od 24 sata.

Preporučujemo