Neki uređaji koji se obično nalaze u kućanstvima često se nazivaju “energetskim vampirima”. Ovi su uređaji zaslužili ovaj nadimak zbog svoje sposobnosti da zauzmu do 23 posto ukupne električne energije potrošene u kućanstvu. Ključno je znati kako regulirati i minimizirati troškove raznih kućanskih aparata. Bojler je najbolji primjer uređaja koji može pridonijeti prevelikom računu za struju. Evo nekoliko strategija za smanjenje upotrebe bojlera i posljedično smanjenje troškova električne energije.

Uz sve veće cijene energije, mnogi traže načine za smanjenje potrošnje. Međutim, često zbog nedostatka znanja trošimo više energije nego što je potrebno, što dovodi do većih računa za struju zbog nepažnje. To je često uzrokovano ostavljanjem uređaja priključenih i uključenih čak i kada nisu u upotrebi. Ove se naprave, kako prenosi “The Guardian”, često nazivaju energetskim vampirima. To je zato što konstantno troše struju, čak i kada nisu u uporabi. Nova studija koju je proveo “British Gas” otkrila je da ovi uređaji mogu činiti i do 23 posto ukupne potrošnje energije u kućanstvu.

Najočiglednije rješenje za većinu elektroničkih uređaja jest osigurati da budu isključeni iz utičnice kada se ne koriste. Jedan od najznačajnijih crpitelja energije u prosječnom kućanstvu je električni bojler. Stručnjaci procjenjuju da se “kroćenjem” ovog uređaja može značajno utjecati na uštedu energije. Evo kako to učiniti: U jednom satu korištenja bojler od dva kilovata potroši dva kilovatsata. Ako bojler radi dva i pol sata svaki dan, potrošit će ukupno 150 kilovatsati mjesečno. Iako većina bojlera dolazi s unaprijed postavljenom temperaturom, preporuča se termostat namjestiti na ekonomičniju postavku, idealno između 50 i 60°C, savjetuje Večernji list, kako biste uštedjeli na troškovima.

Pregrijavanje vode iznad 75 ili 85°C nije samo suvišno, već također dovodi do povećane potrošnje električne energije, ubrzane degradacije bojlera i stvaranja mineralnih naslaga. Preporučljivo je redovito održavanje električnih kotlova, što podrazumijeva čišćenje bojlera i grijača barem jednom godišnje. Učestalost čišćenja može se smanjiti u područjima gdje je voda mekša. Ako grijač vode proizvodi zvukove šištanja, brujanja ili pucketanja kada je uključen, to je često pokazatelj nakupljanja kamenca oko grijača koji treba ukloniti.

Bitno je znati da se bojler razlikuje od ostalih kućanskih aparata po tome što ne troši manje energije kada se često gasi. To je zbog činjenice da će vodu trebati ponovno zagrijati svaki put kada se ponovno uključi. Razlog za isključivanje električnog bojlera je ušteda energije samo kada topla voda nije potrebna dulje vrijeme. Stručnjaci preporučuju da pojedinci trebaju osigurati da je njihov bojler ispravno podešen i ostavljen uključen cijelo vrijeme, kako bi potrošili što manje električne energije.

Preporučujemo