Prema Američkom udruženju za srce (AHA), kolesterol je voštana supstanca koja je potrebna vašem tijelu za izgradnju stanica i proizvodnju vitamina i drugih hormona. Vaše tijelo proizvodi sav potreban kolesterol u jetri. Ali holesterol možete dobiti i iz hrane koju jedete. Ovo su najvažnije razlike između dobrog i lošeg holesterola i kako ih spriječiti. Prehrambeni izvori holesterola su prvenstveno životinjski proizvodi, uključujući: Meso Punomasni mliječni proizvodi perad.Ove namirnice sadrže holesterol, ali su takođe bogate zasićenim mastima i trans mastima, koje pokreću jetru da proizvodi više holesterola. Druge namirnice, kao što su palmino ulje, ulje palminih koštica i kokosovo ulje, sadrže zasićene masti koje povećavaju takozvani “loš” holesterol.

 

– Za neke ljude ove namirnice predstavljaju glavni izvor povećanja holesterola u krvi. S obzirom da je tipičan zapadnjački način ishrana opterećena ovom hranom, porast nivoa holesterola doveo je do epidemije zdravstvenih problema povezanih sa visokim holesterolom – kaže Trejo Gutijerez, kardiolog sa klinike Mejlo u Džeksonvilu na Floridi.

 

 

Prema Američkom udruženju za srce, HDL holesterol se naziva “dobrim” holesterolom jer uklanja deo LDL holesterola iz arterija i transportuje ga u jetru, gde se može razgraditi i ukloniti iz tela. LDL se naziva “lošim” holesterolom jer kada ima previše LDL-a u krvi (više nego što dobri čistači HDL-a mogu da pokupe i ponesu), on na kraju može formirati plakove na delu zidova arterija. Ova bolest se naziva ateroskleroza. S vremenom, ovo sužava arterije i povećava rizik od srčanog udara, moždanog udara i bolesti perifernih arterija. Visoki trigliceridi (najčešća vrsta masti u tijelu), u kombinaciji s visokim LDL ili niskim HDL kolesterolom, također mogu dovesti do masnih naslaga u arterijama i povećati rizik od srčanog i moždanog udara.