Kako biste zajamčili snažan rast i obilnu žetvu, napravite ovo jednostavno gnojivo prije sadnje krumpira. Ulaganje od samo nekoliko minuta je sve što je potrebno za postizanje isplativog rezultata hranjivog gnojiva za krumpir.

Postoji potreba da:

Za pripremu ove mješavine, pomiješajte 1 dio PL dolomitnog vapnenca s 3 žlice valjane zobi. Dodajte 2 litre vode u blender i pokrijte sastojke. Ostavite smjesu da stoji nesmetano cijeli dan, otprilike 24 sata. Nakon što tekućinu procijedite kroz gusto cjedilo, pomiješajte je s dodatnom litrom svježe vode. Prije sadnje krumpira šalicu gnojiva pomiješajte s 3 litre vode i smjesu ulijte u rupu. Cijeli proces možete vidjeti gledanjem videa koji se nalazi na kraju članka. Iskoristite pepeo kao gnojivo i nastavite sa sadnjom krumpira. Proljeće je u punom zamahu, a vrtlari posvuda nestrpljivo se upuštaju u svoje sezonske poslove. Neki nisu gubili vrijeme i već su započeli proces sjetve i sadnje. Međutim, važno je napomenuti da idealni datum sadnje varira ovisno o jedinstvenoj klimi svake regije.

  • U ovoj prezentaciji predstavit ću učinkovitu metodu uzgoja krumpira. S eskalirajućim troškovima gnojiva u maloprodajnim objektima i sve većim fokusom na organsku poljoprivredu, prirodna gnojiva su stekla značajnu popularnost među vrtlarima.

Bez sumnje, drveni pepeo je nedvojbeno jedna od tvari koje spadaju u ovu kategoriju. Osim toga, biljni pepeo služi kao vrijedan resurs za sadnju krumpira zbog svoje visoke razine korisnosti.

Krumpir ima jedinstvenu sposobnost apsorbiranja značajnih količina raznih minerala i organskih tvari, posebice kalija i kalcija, što ga čini bogatim ovim esencijalnim nutrijentima.

Ne samo da opskrbljuje biljke esencijalnim hranjivim tvarima, već ima i zaštitnu ulogu. Kada se primijeni, pojačava imunitet biljaka i ima potencijal povećati prinose za čak 15%.

Zbog prisutnosti pepela, krumpir će razviti veći sadržaj škroba, što će rezultirati sve aromatičnijim okusom tijekom vremena. Uzgoj krumpira može biti izazovan pothvat, koji zahtijeva osiguravanje dovoljno hranjivih tvari za optimalan rast u nadolazećoj sezoni.

Štetočine su privučene sočnim gomoljima i bolesti se lako mogu pojaviti. Radi zaštite gomolja preporuča se prije sadnje posuti biljnim pepelom. Preporučeni omjer je 1 kg biljnog pepela na svaku vreću krumpira od 25 kg.

Kada se odlučite podijeliti poveću stabljiku na manje segmente, možete ubrzati proces zacjeljivanja i dezinficirati posjekotine posipanjem pepelom. Radnja sječe se poduzima s namjerom očuvanja sadnog materijala.

Ispravno izvođenje zadatka rezanja krumpira zahtijeva pažljiv pristup. Pri korištenju pepela potrebno je pažljivo pratiti pH reakciju tla jer ima veliku važnost. S obzirom na to da pepeo posjeduje alkalna svojstva, pokazao se kao prikladna opcija za tla koja su sklonija kiselosti. Međutim, treba biti oprezan pri korištenju pepela u neutralnim ili alkalnim sastavima tla.

Isključivo koristiti pepeo dobiven izgaranjem drva. Prije ugradnje pepela u iskopani rov dopušteno je unijeti stajnjak. Ovo je prilika za vas da ispravite nedostatak gnojiva tijekom procesa obrade tla. Kako bi se spriječilo spaljivanje gomolja krumpira, ključno je izbjegavati izravan kontakt između gomolja i stajnjaka tijekom procesa sjetve. Nakon dodavanja pepela, nanesite ga u tankom sloju i sve prekrijte zemljom.