Kako bi hrana dospjela u ruke potrošača sigurno i bez problema, mora proći rigorozan proces kontrole kvalitete. Proces obuhvaća širok raspon aktivnosti, počevši od proizvodnje pa sve do transporta, pri čemu je zdravlje najbitniji aspekt kontrole. Zbog kritične prirode hrane, postoji nekoliko organizacija koje su specijalizirane za reguliranje i nadgledanje njezine proizvodnje i distribucije. Te su institucije odgovorne za osiguranje da je hrana koju konzumiramo sigurna i da zadovoljava određene standarde.

Tema proizvodnje hrane i njezina konzerviranja ili skladištenja složena je i višestruka. Uključuje mnoštvo procesa i metoda koji se koriste za uzgoj i žetvu usjeva, uzgoj stoke i pripremu hrane za potrošnju. Osim toga, obuhvaća tehnike koje se koriste za očuvanje ili skladištenje hrane za buduću upotrebu, kao što su konzerviranje, sušenje i hlađenje. Općenito, tema proizvodnje hrane i njezino očuvanje ili skladištenje ključna je za osiguravanje pristupa sigurnoj, zdravoj i hranjivoj hrani tijekom cijele godine. Nije neuobičajeno da proizvođači šalju ključne obavijesti o proizvodima nakon distribucije. Osim toga, redovito se kontrolira hrana i proizvodi koji stižu na police trgovina kako bi se osigurala njihova sigurnost i kvaliteta.

Ove inspekcije uključuju česte provjere i testove kako bi se održala visoka razina kontrole. U posljednjem desetljeću sigurnost hrane bila je vrlo važna tema u Europi zbog različitih čimbenika. Poljoprivredna i prehrambena industrija bile su pokvarene raznim incidentima tijekom godina. Jedan takav incident bilo je izbijanje bolesti kravljeg ludila u kasnim 80-ima, što je ostavilo trajan utjecaj na industriju. U Velikoj Britaniji tijekom prošlog stoljeća bilo je nekoliko godina koje se ističu iz različitih razloga. Osim toga, 2009. godine došlo je do izbijanja klasične svinjske gripe koja je pogodila mnoge pojedince. Nadalje, bilo je nekoliko afera koje su se dogodile u tom vremenskom razdoblju.

Godine 2010. u Njemačkoj je došlo do pojave dioksina. Slično tome, 2007. godine u Kini je došlo do izbijanja ptičje gripe, također poznate kao ptičja gripa. Ovi događaji samo su neki od primjera sličnih incidenata koje smo uočili. Vjerojatnost da se takvi incidenti dogode još uvijek postoji i važno je razgovarati o njima kao cjelini. Usredotočenost na ova posebna pitanja proizlazi iz potencijalnih negativnih učinaka koje mogu imati na pojedince, prvenstveno zbog njihove sposobnosti nanošenja štete, kako u malim tako iu velikim razmjerima. Financijski gubici su značajnih razmjera i mjere se milijardama dolara.

Tako je proteklih dana Konzum objavio da s polica svojih trgovina povlači proizvode Munchmallow family 210g i Munchmallow 105g. Ova se obavijest odnosi na sve proizvode čiji rok valjanosti završava 15. veljače sljedeće godine. Proizvođač ovih proizvoda je Jaffa d.o.o. Crvenka, koja se nalazi na adresi Maršala Tita 245, 25220 Crvenka, Republika Srbija. Razlog povlačenja proizvoda su promijenjena organoleptička svojstva, pojašnjavaju iz tvrtke. Konzum savjetuje svojim potrošačima da provjere jesu li kupili sporni artikal i vrate ga u najbližu trgovinu za puni povrat novca. Govornici su izrazili žaljenje zbog eventualnih neugodnosti koje su svojim kupcima prouzročili, ali su naglasili da im je primarni cilj osigurati da svi proizvodi koje plasiraju na tržište budu u skladu s najstrožim standardima kvalitete i sigurnosti.