Kako prečesto konzumiranje konzervirane tune utječe na vaše zdravlje? Razmotrite najvažnije rizike i nuspojave.

Posljednjih godina, konzervirana tuna postala je ključni sastojak mnogih kuhinja diljem svijeta zbog svoje praktičnosti, svestranosti i nutritivnog profila.

No, prekomjerna konzumacija konzervirane tune može izazvati ozbiljne zdravstvene posljedice, uključujući:

  1. Povećan rizik od žive i teških metala: Jedan od glavnih nedostataka čestog konzumiranja konzervirane tune je prisutnost žive u ovoj ribi. Istraživanja su pokazala da visoka konzumacija ribe s visokim sadržajem žive može povećati rizik od neuroloških poremećaja. Osim toga, metil živa, oblik žive prisutan u mesu tune, može uzrokovati ozbiljne simptome trovanja, poput problema s koordinacijom i slabosti mišića.
  2. Bisfenol A (BPA) u konzervama: Osim žive, neke konzerve tune mogu sadržavati BPA, spoj povezan s hormonalnim promjenama. Istraživanje je otkrilo prisutnost BPA u konzervama tune, što može uzrokovati poremećaje u endokrinom sustavu. Preporučuje se odabir staklene ambalaže kako bi se smanjila izloženost ovom potencijalno štetnom spoju.
  3. Visoki sadržaj natrija i konzervansa: Konzervirana tuna često sadrži značajne količine natrija i konzervansa, što može negativno utjecati na zdravlje srca i krvni tlak. Istraživanja su pokazala povezanost između prekomjerne konzumacije natrija i hipertenzije. Preporučuje se čitanje etiketa i odabir verzija s niskim udjelom natrija i bez dodanih konzervansa kako bi se očuvalo srčano zdravlje.