Nakon godina marljivog rada i mudrog financijskog planiranja, uspjeli su vratiti nagomilano bogatstvo u rodno Draginje. Stanovnici ovog sela koji rade u inozemstvu uživaju u raskošnom životu koji se ne može mjeriti pukim novcem. Smješteno na pola puta između Šapca i Valjeva, Draginje je poznato po brojnoj populaciji gastarbajtera koji su godine života posvetili zemljama poput Austrije, Italije i Njemačke. Ovi marljivi radnici većinu svoje zarade ulažu u kupnju domova u mjestu svog podrijetla.

Shodno navedenom, većina kuća u Draginju izgrađena je od bijelog kamena i može se pohvaliti zamršenim gipsanim ukrasima na vanjštini. Ovi ukrasi sadrže prikaze lavova, konja, labudova i sokolova, što pridonosi jedinstvenom karakteru sela. Međutim, lokalno stanovništvo primijetilo je postupni pad popularnosti ove posebne estetike.

Prema pisanju Monda, mnogi stanovnici općine Koceljeva odlučili su se odreći tradicionalnih ukrasa u korist suvremenijih. Tu spadaju “Louis Vuitton” zavjese, “Versace” pločice i kuhinjski elementi, kao i brendirane sofe, ogledala i ormari. Mještani su ljubazno primili novinare u svoje domove, ponosno pokazujući plodove svog rada iz godina provedenih u inozemstvu. Svakog bi prolaznika u okolici privukao niz kuća od kojih svaka ima nekoliko stotina četvornih metara stambene površine i prostrana dvorišta ograđena visokim ogradama.

Slađana Damjanović, njegovateljica iz regije, ljubazno je provela novinare kroz neke od ovih domova u kojima su uglavnom bile smještene starije žene, dok je ostatak njihovih obitelji boravio u Beču. Ovaj trend gradnje ovakvih kuća pokrenuo je romski koordinator sela, koji je prije nekoliko desetljeća podigao prvu uređenu kuću s ukrasnim elementima i gipsanim lavovima. To je izazvalo val oponašanja, što je dovelo do širenja ovih izvanrednih rezidencija. Trenutno su stanari u procesu zamjene vanjskih površina od bijelog kamena fasadama, pri čemu je sjajna završna obrada najpoželjniji izbor zbog svoje sposobnosti reflektiranja sunčeve svjetlosti.

Značajna ulaganja također su napravljena u kićene ograde od kovanog željeza, od kojih svaka ima cijenu od približno 15.000 eura. Što se tiče prijevoza, većina mještana sela odlučuje se za džipove “mercedes” i “bmv”. Posjedovanje brendiranih zavjesa, pločica i namještaja ima veliki značaj. Unatoč ograničenim dolascima na svega deset dana godišnje, inzistiraju na tome da imaju bazen u dvorištu. Te želje ih tjeraju da sve uvoze iz Austrije, što rezultira znatnim troškovima.

Slađana tvrdi da im je na prvom mjestu biti u toku s aktualnim trendovima. Prizemlje kuće sastoji se od pet prostorija i dodatnog otvorenog prostora. Ukupno ima tri kupaonice, od kojih se jedna nalazi u suterenu. Ovakav raspored čini prikladnim kupanje u prizemlju nakon sudjelovanja u aktivnostima na otvorenom, osiguravajući higijenu.

Preporučujemo