Indikacije raka grla često odražavaju simptome infekcija gornjih dišnih putova. Zbog tog faktora često prolazi nezapaženo, zbog čega se liječenje započinje kada je bolest značajno uznapredovala. Vjerojatnost postizanja potpunog oporavka uvelike je povećana ranim otkrivanjem, zbog čega je nužno obratiti pažnju na znakove upozorenja.

Simptomi raka grla

– respiratorni problemi
– nelagoda u grlu
– hrapavim glasom
osjećaj da predmet ne pripada u grlu
U području modulacije glasa, promijenio sam ton kako bi odražavao drugačiju perspektivu.
– začepljen nosni prolaz
– neugodan miris koji izlazi iz usne šupljine
– Gubitak sluha uzrokovan invazijom Eustahijeve cijevi
– Epistaksa
– značajno smanjenje tjelesne težine
– oticanje limfnih čvorova.

Rak grla može se manifestirati na različitim mjestima, uključujući meko nepce, jezik, krajnike, unutarnje usne i dno usne šupljine. Nekoliko je čimbenika koji doprinose većoj vjerojatnosti razvoja raka grla:

– pušenje aktivno i pasivno, alkohol i infekcija humanim papiloma virusom (HPV). Rak grla također se može pripisati neadekvatnoj prehrani s visokim udjelom soli i nedostatkom esencijalnih minerala i vitamina. Redovito izlaganje određenim kemikalijama, poput azbesta i hlapljivih otapala, povezuje se s razvojem ovog posebnog oblika raka. Nadalje, muškarcima starijim od 50 godina češće se dijagnosticira rak grla nego ženama.

Liječenje raka grla uključuje različite pristupe i metode. Primarni cilj je iskorijeniti kancerogene stanice i spriječiti njihovo širenje. Dostupno je nekoliko opcija liječenja, uključujući operaciju, terapiju zračenjem i kemoterapiju. Izbor liječenja ovisi o čimbenicima kao što su stadij raka, mjesto i veličina tumora te cjelokupno zdravlje pacijenta. Kirurgija je često prva linija liječenja raka grla. Uključuje uklanjanje tumora i svih zahvaćenih okolnih tkiva. U nekim slučajevima može biti potrebna djelomična ili potpuna laringektomija, što uključuje uklanjanje govorne kutije. Ovaj postupak može utjecati na govor i gutanje, ali postoje rehabilitacijske tehnike koje mogu pomoći pacijentima da povrate te funkcije.

Terapija zračenjem koristi visokoenergetske zrake za ciljanje i uništavanje stanica raka. Može se koristiti kao primarni tretman ili u kombinaciji s operacijom ili kemoterapijom. Terapija vanjskim snopom zračenja je najčešći tip, gdje se zračenje isporučuje iz stroja izvan tijela. Drugi pristup je brahiterapija, gdje se radioaktivni materijal stavlja izravno u ili blizu tumora. Kemoterapija uključuje korištenje lijekova za ubijanje stanica raka. Može se davati oralno ili intravenozno i ​​često se koristi u kombinaciji s drugim tretmanima. Kemoterapija se može primijeniti prije operacije ili terapije zračenjem kako bi se smanjio tumor ili nakon eliminacije preostalih stanica raka.

U nekim slučajevima može se preporučiti ciljana terapija. Ovaj pristup koristi lijekove koji specifično ciljaju određene molekule ili putove uključene u rast i širenje stanica raka. Imunoterapija, koja jača imunološki sustav tijela u borbi protiv raka, također može biti opcija. Važno je da pacijenti razgovaraju o potencijalnim nuspojavama i rizicima svake opcije liječenja sa svojim zdravstvenim timom. Odabir liječenja trebao bi se temeljiti na temeljitoj procjeni specifične situacije i preferencija pojedinca. Redoviti kontrolni pregledi i praćenje ključni su kako bi se osigurala učinkovitost odabranog liječenja i otkrilo potencijalno ponovno pojavljivanje raka.

Stadij raka grla određuje odgovarajući pristup liječenju. Ako se rak rano otkrije, kombinacija radioterapije, farmakoterapije i možda kemoterapije može biti učinkovita. Kirurško uklanjanje lezije je opcija ako pacijentovo cjelokupno zdravlje i lokacija tumora to dopuštaju. U slučajevima kada su lezije smještene u donjem dijelu grla ili ako su se alternativne terapije pokazale neučinkovitima, provodi se laringektomija koja uključuje djelomičnu ili potpunu ekstrakciju grkljana. Nakon operacije uvodi se traheotomijska cijev kako bi se olakšalo disanje. Pacijent može učinkovito komunicirati pomoću glasovne proteze koja je ugrađena.