Biljka glog poznata je po svojim ljekovitim svojstvima, toliko da se širi mit o povezanosti s Kristovom trnovom krunom koja se izrađuje od ove biljke. Kroz povijest, glog se koristio u medicinske svrhe za ljude i životinje, a njegovo uključivanje u magične prakse dokaz je njegove moći. Vjeruje se da je kruna od trnja koju je Krist nosio napravljena od gloga, što ukazuje na njen duhovni značaj. Osim toga, kaže se da je jedini način da se pobijedi vampir kolcem od gloga.

Unatoč svim zadrškama, nedvojbeno je da plod ima brojne blagodati za zdravlje i s pravom ga nazivaju “najljekovitijom biljkom na svijetu”. Glog je dobro cijenjen lijek za zdravlje srca, često se naziva i “spasiteljem” zbog njegovih potencijalnih terapeutskih prednosti. Prema literaturi o homeopatiji, glog se smatra korisnom ljekovitom biljkom za srce. Tvrdi se da njegova tinktura ima izvanredne sposobnosti u sprječavanju srčanog udara.

Ova se biljka intenzivno koristi za održavanje zdravog krvnog sustava. Obično se koristi u slučajevima srčane aritmije, slabljenja srčanog mišića, visokog krvnog tlaka i nakon srčanog udara zbog svoje sposobnosti da poveća protok krvi u koronarne krvne žile. U širem smislu, tinktura gloga pridonosi boljem radu stanica srčanog mišića povećavajući njihovu aktivnost i ishranu. Općenito se preporučuje da osobe starije od 50 godina povremeno konzumiraju tinkturu gloga kako bi iskoristile njezine dobrobiti.

Poznato je da glog pomaže u liječenju nekoliko zdravstvenih problema, osim srčanih problema, koji uključuju: Nekoliko je simptoma povezanih s ovim stanjem, uključujući umor, nedostatak energije, lošu kvalitetu sna, otežano disanje, vrtoglavicu, lupanje srca, nervozu i tinitus. Od svih biljaka poznatih po svom umirujućem djelovanju, glog se ističe kao najjači. Jedan od njegovih pozitivnih učinaka je pomoć u menopauzi. Izbacuje višak vode iz tijela, pomaže u naporima mršavljenja. Jedna od prednosti ovog posebnog režima vježbanja je to što djeluje na jačanje vezivnog tkiva koje okružuje zglobove, što rezultira povećanom snagom i stabilnošću.

Jedna od prednosti ovog proizvoda je njegova sposobnost da ublaži probleme povezane s probavom. Tijekom jeseni plodovi gloga se skupljaju nakon što poprime jarku crvenu boju. Nakon berbe plodovi se u pravilu suše. Međutim, za one koji preferiraju finije mljeveni oblik, voće se može usitniti prije sušenja i upotrebe za čaj. Za pripremu čaja od gloga potrebno je slijediti nekoliko koraka. Prvo naberite svježe ili osušene bobice gloga i temeljito ih isperite vodom. Zatim stavite bobičasto voće u lonac s vodom i zakuhajte. Smanjite vatru i ostavite da lagano kuha oko 20-30 minuta. Na kraju čaj procijedite i poslužite topao ili hladan, ovisno o želji.

Za pripremu čaja od ploda gloga pomiješajte jednu čajnu žličicu usitnjenog ploda gloga sa 150 ml prokuhane vode. Pokrijte lonac i ostavite smjesu da se kuha 15-30 minuta. Nakon toga smjesu procijedite i konzumirajte tri puta dnevno. Osobama koje osjećaju stezanje ili nelagodu u predjelu prsa, kao i onima koji žele spriječiti visok krvni tlak ili se oporaviti od blaže srčane slabosti nakon zarazne bolesti, savjetuje se konzumacija ovog čaja. Čaj ne smiju konzumirati djeca mlađa od 12 godina, kao ni trudnice i dojilje.