Iako postoje brojne tvrdnje o prednostima konzumiranja kisele vode u odnosu na običnu vodu i gazirana pića, koje su moguće posljedice svakodnevne konzumacije? Dok konzumacija kiselih pića može izazvati zabrinutost u vezi s njihovim utjecajem na tijelo, važno je napomenuti da ljudsko tijelo posjeduje inherentnu sposobnost reguliranja i održavanja uravnotežene alkalne razine.

Kiselu vodu, s okusom ili bez nje, obožavaju mnogi pojedinci. Njegova reputacija za promicanje poboljšane probave i zdravlja crijeva čini ga popularnom alternativom gaziranim pićima, čime je zaslužio titulu “iznimne zamjene”. Kroz stoljeća, pojedinci su tražili utjehu za svoje želučane tegobe u konzumiranju kisele vode, prvenstveno kao sredstvo za ublažavanje neugodnih simptoma žgaravice.

Sara, nutricionistica, pružila je uvid u istinu iza svakodnevnog pijenja kisele vode i njezine sigurnosne implikacije. Iz njezine perspektive svakodnevna konzumacija ima i pozitivne i negativne strane. Konzumacija kisele vode je korisna jer povećava hidrataciju, pomaže u probavi, neutralizira želučanu kiselinu, potiče rad bubrega i podržava pravilan rad srca. Nadalje, studija je pokazala da redovita konzumacija kisele vode zapravo može povećati gustoću kostiju, sprječavajući prirodni gubitak koji se javlja starenjem.

Negativni učinci mogu nastati redovitom konzumacijom kisele vode. Ti učinci uključuju eroziju zubne cakline i povećan rizik od karijesa. Klinika Mejo ističe da i gazirana pića i voda mogu pridonijeti pojavi žgaravice. Doktor Andrju L. Rubmen ranije je podupro ovu tvrdnju. Kada se konzumira na prazan želudac, kiselina prisutna u kiseloj vodi može predstavljati rizik, potencijalno pogoršavajući probleme poput žgaravice ili probave umjesto da ih riješi. Dr. Andrew L. Rubmen savjetovao je da je konzumiranje kisele vode najkorisnije između obroka, dok je preporučljivo minimalizirati unos gaziranih bezalkoholnih pića.