Inicijacija raka jetre događa se u samim stanicama jetre. Najčešći oblik raka je hepatocelularni karcinom koji nastaje u primarnoj vrsti jetrenih stanica – hepatocitima. Glavni uzrok raka jetre i danas ostaje nedokučiv. Međutim, istraživači su uspjeli odrediti određene čimbenike koji povećavaju vjerojatnost razvoja raka jetre kod pojedinca.

Jetra može biti zaražena određenim virusima što može dovesti do dugotrajne infekcije jetre, također poznate kao hepatitis. Primarni čimbenik rizika koji povećava vjerojatnost razvoja raka jetre je prisutnost kroničnih infekcija hepatitisom B i C. Važno je napomenuti da se rak može razviti čak i nakon duljeg razdoblja infekcije hepatitisom. Stanje poznato kao ciroza jetre nastaje kada se jetrene stanice ozlijede i nakon toga zamijene ožiljnim tkivom. Neke plijesni imaju sposobnost stvaranja otrovne tvari zvane aflatoksin, koja može biti štetna za žive organizme. Ciroza jetre je stanje za koje je dvostruko vjerojatnije da će pogoditi muškarce u usporedbi sa ženama.

Postoji povećani rizik od razvoja raka jetre za osobe koje imaju obiteljsku povijest bolesti. To je zbog činjenice da članovi obitelji kojima je dijagnosticiran rak jetre povećavaju vjerojatnost razvoja bolesti. Rak jetre predstavlja niz simptoma koji se mogu razlikovati od osobe do osobe. Neki od najčešćih pokazatelja raka jetre uključuju neobjašnjivi gubitak tjelesne težine, smanjeni apetit, bolove u trbuhu i oticanje trbuha. Ostali simptomi mogu uključivati ​​žuticu, groznicu, umor i opću slabost. Ako osjetite bilo koji od ovih simptoma, važno je konzultirati se s liječnikom kako biste utvrdili temeljni uzrok i primili odgovarajuće liječenje.

U ranim stadijima raka jetre često se naziva tihom bolešću zbog nedostatka vidljivih simptoma. Međutim, kako rak napreduje, određeni simptomi se mogu početi manifestirati, uključujući: Bol koja se nalazi u gornjem desnom dijelu trbuha često je popraćena nelagodom koja se može širiti prema leđima i ramenima. Naduti trbuh uzrokovan nakupljanjem plinova u probavnom sustavu, koji se obično naziva nadutost. Gubitak težine je višestruki pothvat koji uključuje više od pukog smanjenja unosa kalorija. Zahtijeva sveobuhvatan pristup koji uključuje izbor zdrave hrane, kontrolu porcija, tjelesnu aktivnost i promjene načina života.

Iako je važno smanjiti ukupnu potrošnju kalorija, jednako je važno jesti uravnoteženu prehranu koja uključuje voće, povrće i nemasne proteine. Kontrola porcija ključna je za smanjenje težine, a može se postići korištenjem manjih tanjura, mjerenjem porcija hrane i polaganim jedenjem. Redovita tjelesna aktivnost ključna je komponenta mršavljenja jer pomaže u sagorijevanju kalorija i ubrzavanju metabolizma. Dugoročne promjene načina života, kao što su dovoljno sna, upravljanje stresom i izbjegavanje nezdravih navika poput pušenja i prekomjerne konzumacije alkohola, također mogu pridonijeti uspješnom mršavljenju.

Smanjenje apetita i osjećaj sitosti nakon jela dva su uobičajena iskustva s kojima se pojedinci mogu susresti.Osjećaj slabosti ili umor. Simptomi vrtoglavice i povraćanja često se javljaju zajedno i mogu biti pokazatelj različitih medicinskih stanja i bolesti. Kada osjetite ove simptome, važno je potražiti liječničku pomoć kako bi se utvrdio temeljni uzrok i primilo odgovarajuće liječenje. Žutica je medicinsko stanje koje rezultira žutilom kože i očiju, kao i tamnom mokraćom. Povišenje tjelesne temperature. Važno je napomenuti da gore navedeni simptomi nisu nužno pokazatelj raka jetre. Postoji mnogo drugih bolesti koje mogu izazvati slične simptome. Kako bi se postavila točna dijagnoza, potrebno je konzultirati liječnika.