Kuhinja manastira Hilandar poznata je po ukusnim receptima koji ne prestaju da prijaju nepcima. Jedna stvar oko koje se svi mogu složiti kada je riječ o ovim jelima je da imaju poseban okus koji je teško ponoviti. U ovom slučaju otkrivamo metodu koju su koristili monasi s Atosa za pripremu nekih od svojih najpopularnijih jela poput sarme, punjenih paprika, graha i paprikaša.

SARMA

Unatoč jednostavnosti pripreme, sama aroma je dovoljna da se jelo utisne u sjećanje onima koji ga kušaju za cijeli život. Sastojci i priprema:

Za ovaj recept potrebne su dvije cijele glavice luka, jedna mrkva, za pripremu porcije riže obično je potrebno 100 grama zrna, preporučena količina mljevenih oraha za ovaj recept je između 350 i 400 grama, sto grama dimljenog lososa. Recept zahtijeva određenu količinu kiselog kupusa, što odgovara 12-15 pojedinačnih listova. Za pripremu smjese pomiješajte sol, ulje, suhe začine, mljevenu crvenu papriku, biber, češnjak u granulama, peršin i začin čili. Miješajte sastojke dok se potpuno ne sjedine.

PAPRIKAŠ

Sastojci:

Pola kilograma krumpira. Potrebna količina luka je točno pola kilograma. Dvije mrkve, četiri paprike babure koje su punjene izdašnim i obilnim nadjevom. Jedinstvena skupina peršina. Dvije žlice dehidriranog začina. Potrebne su dvije žlice brašna. Kombinacija mljevene paprike i soli klasičan je duo začina u kojem uživaju generacije.

Proces pripreme parikaša uključuje nekoliko koraka. U početku se sastojci moraju prikupiti i organizirati. Sljedeći korak je pranje i sušenje sastojaka prije nego što ih nasjeckate na male komadiće. Nakon toga, sastojci se pomiješaju i kuhaju dok ne omekšaju i dobro se sjedine. Na kraju, paprikaš se poslužuje i uživajte u vašem jelu.

Mnogi koriste i popularnu “zapršku”, a prvi korak u pripremi ovog jela je oguliti krumpir i narezati ga na male kockice. Zatim krumpir prelijte vodom i dodajte nasjeckani luk, mrkvu i papriku prije nego što sve zajedno skuhate. U posebnoj zdjeli pomiješajte brašno i mljevenu papriku s malo vode, pa tu smjesu dodajte u posudu i dobro promiješajte.

Nakon začinjavanja začinima i solju prema individualnim željama, smjesu treba skinuti s vatre. Za kraj se može dodati obilna količina sitno nasjeckanog peršina.

PASULJ

Sastojci:

Grah, voda, ulje, crni luk, rajčica, mljevena paprika, papar i sol. Začini koji su prošli proces dehidracije obično se nazivaju sušenim začinima, koji mnoge koriste u svakodnevnom spremanju ukusnih jela.

Priprema:

Nakon što operete i ocijedite mahune, prebacite ih u lonac i dodajte dovoljno vode da budu potopljene. Pazite da ne zagore dok ih kuhate na jakoj vatri. Dok se mahune pirjaju, odvojite nasjeckani luk i popržite ga na maslinovom ulju dok ne postane krupno pečen. Zatim dodajte malo rajčice narezane na kockice, malo mljevene paprike i ostalih začina te smjesu pirjajte. Nakon što kuhani grah premažete zaprškom, dobro izmiksajte prije prebacivanja u prethodno zagrijanu pećnicu da malo porumeni. Ostavite da se peče dok se na vrhu ne stvori hrskava korica.

Preporučujemo