Dr. Emir Solaković, popularni kardiovaskularni kirurg, svojim nefiltriranim i izravnim pristupom osvaja publiku kada govori o važnosti zdravog načina života. U nedavnom intervjuu za Hayat mediju BIH neustrašivo je govorio o opasnostima moždanog i srčanog udara, a pritom je iznio i intrigantne činjenice o ovoj temi.

Dr. Emir Solaković, kardiovaskularni kirurg, svojim iskrenim i neposrednim pristupom plijeni interes pojedinaca kada govori o važnosti zdravog načina života. U nedavnom intervjuu za Hayat mediju BIH, neustrašivo se obratio gledateljima, osvijetlivši opasnosti koje prate moždani i srčani udar, ali i intrigantne činjenice o ovoj temi. Dob je faktor koji doprinosi riziku od moždanog udara, srčanog udara i drugih bolesti. Čak i od rođenja, ateroskleroza, ili otvrdnuće krvnih žila, počinje utjecati na pojedince. Kako čovjek stari, ovaj proces vaskularnog hrđanja se pojačava. Osim toga, razine kolesterola imaju tendenciju porasta s godinama. Posljedično, u starijoj dobi prisutnost zahrđalih krvnih žila povećava vjerojatnost raznih bolesti i s njima povezanih komplikacija, objašnjava dr. Solaković.

Spol je još jedan čimbenik koji pridonosi tome. Obratite veliku pažnju, i žene i muškarci. Žene doživljavaju jedinstveni hormonalni ciklus, posebno tijekom menstruacije do menopauze, gdje njihovi jajnici proizvode hormone estrogene. Ovi hormoni igraju ključnu ulogu u zaštiti žena od stanja poput ateroskleroze i srčanog udara. Zbog toga žene imaju manju učestalost srčanih udara u odnosu na muškarce, s omjerom 1:3. Međutim, kada žene uđu u menopauzu, njihovi jajnici proizvode manje hormona, uključujući estrogen, što dovodi do jednakih stopa ateroskleroze kod muškaraca i žena. Ujednačava se i učestalost bolesti. U pokušaju da riješi ovo pitanje, znanost je istraživala upotrebu tableta estrogena za kompenzaciju smanjene razine hormona i sprječavanje smrtnih slučajeva među ženama. Početni nalazi pokazali su 50% smanjenje srčanih i moždanih udara. Međutim, istraživači su također otkrili povećan rizik od raka maternice kod ovih žena. Slijedom toga, pokrenuta je nova studija kako bi se ispitale potencijalne dobrobiti dvojne hormonske terapije.

U svom pojašnjenju dr. Solaković zadubio se u razloge razlika između žena i muškaraca, osvijetlivši značajnu ulogu hormona u procesu starenja. Dame, imam neke vijesti koje vam se možda neće svidjeti. Kad žena navrši 50 godina, čini se kao da je ostarjela dodatnih 7 godina, što njezin fizički izgled čini izgledom 57-godišnjakinje. Do ovog fenomena dolazi jer su žene koje imaju menstruaciju u ranijoj dobi biološki spremne za reprodukciju prije nego muškarci i već su prošle kroz značajan fizički razvoj i metaboličke promjene. Međutim, želim vas uvjeriti da zdravim načinom života i brigom o sebi možete prkositi ovom procesu starenja. Zapravo, uz pravilnu brigu o sebi, možete izgledati do 20 godina mlađe od svoje stvarne dobi, čak i s tih dodatnih 7 godina. Vjerujem da je to velika motivacija i želim vam sve najbolje u postizanju mladolikog izgleda. – dr. Solaković.

Preporučujemo