Dalj, naselje na desnoj obali Dunava, petnaestak kilometara uzvodno od Vukovara, svojom je slavenskom seoskom estetikom i širokim ulicama poznato mjesto. No, ono što ovo selo izdvaja su njegovi izuzetni stanovnici. Na nedavno održanoj svadbenoj ceremoniji imali smo privilegiju svjedočiti izuzetnom prikazu jedinstva: svatovi su ponosno mahali i paradirali trima zastavama – srpskoj, hrvatskoj i bosanskoj. Ova potresna izložba na lijep je način oslikala duh zajedništva i solidarnosti.

U Dalju, naselju poznatom po izuzetnoj raznolikosti, živi oko 4000 stanovnika, iako je opće poznato da bi ta brojka mogla biti nešto niža. U novije vrijeme, značajan dio lokalnog stanovništva odlučio se odvažiti na razne regije unutar Hrvatske, Srbije, pa čak i inozemstva, sve u potrazi za boljim izgledima i poboljšanom kvalitetom života. Iako se tema rata i njegovih popratnih nedaća možda ne pominje često, ona ostaje duboko ukorijenjena u kolektivnom sjećanju. Ipak, sami seljani tvrde da unutar njihove zajednice vlada sklad koji nadilazi nacionalnost, lozu i vjersku pripadnost. Milan S., Daljčanin, svjedoči da je život u selu prilično uobičajen. Ne stavljamo veliki naglasak na izbor kafića, društvenih krugova ili ležernih razgovora uz šalicu kave. Međutim, ispod površine, svi smo svjesni identiteta drugih, čak i ako to eksplicitno ne ističemo. Milan čvrsto vjeruje da je to jedini način da se istinski živi i tvrdi da se iz iskustava Dalja mogu izvući vrijedne lekcije.

Iako u potpunosti priznaje svoje srpsko podrijetlo, on također ističe postojanje hrvatskih članova obitelji unutar svoje loze. Naglašava da je ovo miješanje nacionalnosti česta pojava, zbog čega je svaki pokušaj kategorizacije pojedinaca samo na temelju nacionalnosti krajnje smiješan. Štoviše, potvrđuje blisko prijateljstvo s brojnim Hrvatima, s kojima se često druži i posjećuje. Sudjelovanje u uzajamnim posjetima tijekom svečanih prilika poput Božića i Uskrsa, kao i sudjelovanje u zajedničkim vjerskim tradicijama, među njima je uobičajena praksa. Osim toga, pružanje podrške i pomoći jedno drugome, kao što je prikazano tijekom nedavne sezone žetve, služi kao opipljiva demonstracija njihove veze.

Nedostatak perspektive za zaposlenje glavna je prepreka s kojom se suočavaju pojedinci, bez obzira na nacionalnost, prema Milanovom zapažanju. Kako bi pronašli zaposlenje, mladi su prisiljeni tražiti prilike izvan Dalja i susjednih područja, poput Njemačke i Irske. Ovo rasprostranjeno iseljavanje, bez obzira na nacionalnost, služi kao uvjerljiv dokaz da ne postoje inherentne razlike među ljudima. Milan čvrsto tvrdi da bi povećanje mogućnosti zapošljavanja uvelike poboljšalo ukupnu kvalitetu života pojedinaca, neovisno o tome izjašnjavaju li se kao Srbi, Hrvati, Mađari ili bilo koje druge nacionalnosti. Takvi osjećaji potiču nadu u perspektivniju budućnost.