Osjećaj nadutosti trbuha tijekom menstruacije briga je s kojom se susreću mnoge žene – evo prirodnog rješenja za ublažavanje te tegobe! Nadutost je čest problem s kojim se susreću mnogi pojedinci, a njezini uzroci mogu uvelike varirati, uključujući čimbenike kao što su nepravilna prehrana, konzumacija hrane za koju se zna da izaziva nadutost, nedostatak tjelesne aktivnosti, navike brze prehrane, stres ili intolerancija na određenu hranu. Međutim, važno je napomenuti da hormoni također mogu doprinijeti nadutosti, osobito tijekom menopauze. Tijekom ove prijelazne faze, razine estrogena i progesterona, primarnih ženskih spolnih hormona, variraju, što dovodi do neželjenih fizičkih učinaka.

Prema dr. Wendy Trubou, neravnoteža u razini progesterona može uzrokovati nadutost kod žena. To se može dogoditi kada su razine progesterona preniske ili previsoke. Kod žena u menopauzi nadutost se često pripisuje niskoj razini progesterona, pa se preporučuje kontrola razine hormona. Svaki poremećaj ili fluktuacija u razini hormona može utjecati na cjelokupno zdravlje. Ginekologinja Eden Fromberg objašnjava da smanjenje i eventualni prestanak ovulacije dovodi do pada razine progesterona, praćenog fluktuacijama u razini estrogena i konačno smanjenjem estrogena ispod praga potrebnog za menstruaciju. Ovaj hormonalni pomak može rezultirati zadržavanjem viška tekućine u tijelu, što dovodi do nadutosti želuca.

Postoje razne prirodne metode za ublažavanje nadutosti tijekom menopauze i olakšavanje izbacivanja viška vode. Jedna od takvih metoda je osigurati odgovarajuću hidrataciju unosom velikih količina vode. Suprotno uvriježenom mišljenju, ograničavanje unosa tekućine ne rješava problem zadržavanja tekućine; zapravo, otežava probavu i pogoršava nadutost. Prema Frombergu, poznatom stručnjaku, ključno je održavati uravnotežen pristup prehrani. Izbjegavanje prerađene i hladne hrane, kao i one koja proizvodi plinove, sadrži visoku razinu masti, glutena, šećera, slatkiša i rafiniranih ugljikohidrata može značajno smanjiti nadutost. Fromberg nadalje objašnjava da je crijevni mikrobiom, koji se sastoji od vitalnih organizama koji oblažu crijeva, posebno osjetljiv na šećer, slatkiše i rafinirane ugljikohidrate.

Kako biste smanjili potrošnju slatkih poslastica i prerađenih grickalica, možete ih zamijeniti sastojcima koji su bogati probioticima, poput jogurta, fermentirane hrane poput kimchija, pa čak i kiselog kupusa. Osim uključivanja hrane bogate probioticima u svoju prehranu, također možete razmotriti uzimanje ciljanog dodatka prehrani kako biste svojim crijevima pružili potrebnu podršku. Također je važno kontrolirati i smanjiti razinu stresa jer stres može pridonijeti nadutosti i utjecati na vaše cjelokupno blagostanje. Fromberg objašnjava: “Nadbubrežne žlijezde opskrbljuju jajnike krvlju i živcima, a te su endokrine strukture osjetljive i na hormonalne i na strukturne promjene. Tijekom menopauze, nadbubrežne žlijezde mogu postati osjetljivije na stres zbog smanjene podrške jajnika.