Opet, varičele, koju u našem narodu zovu ovčje boginje, trenutno vlada u vrtićima u Beogradu. Pripadajući kategoriji osipnih groznica, varičela je izuzetno zarazna bolest. Obično se predstavlja kao blago stanje koje prolazi samo od sebe bez ikakvih trajnih posljedica. Međutim, osobe s kompromitiranim imunološkim sustavom mogu doživjeti negativne posljedice kao posljedicu bolesti.

Kako stoji na stranicama Gradskog zavoda za javno zdravstvo, do prijenosa infekcije dolazi udisanjem kapljica nazofaringealnog sekreta dišnim putem ili kontaktom sa zaraženom osobom koja ima vidljive vezikule. Razdoblje inkubacije obično traje 14-16 dana. Zaraza počinje otprilike jedan do dva dana prije pojave simptoma malih boginja i nastavlja se oko pet dana nakon pojave prvih vezikula. Nakon oporavka, pojedinci razvijaju trajan i doživotni imunitet.

Iako primarno pogađaju djecu, važno je napomenuti da i odrasli mogu oboljeti ako nisu preboljeli vodene kozice u djetinjstvu. Ovaj fenomen zabilježen je čak i među poznatim osobama, što je pokazala glumica Ivana Dudić koja je nedavno na Instagramu podijelila svoje osobno iskustvo s bolešću. Ivana je objavom na Instagramu samouvjereno uvjerila prijatelje, braću i kumove da je dobro unatoč tome što je u 32. godini preboljela vodene kozice. Iako je tvrdila da je dobro, priznala je da nije bila do kraja iskrena i priznala da će treba malo vremena za oporavak. Ipak, izrazila je optimizam da će jednom kad povrati svoju ljepotu njezina prisutnost ostaviti bez riječi.

Iako su vodene kozice obično blaga bolest kod djece, koja uglavnom uzrokuje svrbež kao primarnu brigu, iskustvo je sasvim drugačije za odrasle. Ivanin osjećaj “nije u redu” je razumljiv, jer odrasli često podnose dugotrajna razdoblja visoke temperature, zajedno s raznim abnormalnostima kože i sluznice. Dodatno, sekundarne bakterijske komplikacije često se javljaju u odraslim slučajevima. Koje su mogućnosti liječenja vodenih kozica?

Izolacija bolesnika, mirovanje u krevetu i simptomatska terapija bitni su u liječenju varičele. Održavanje optimalne higijene ključno je za sprječavanje pojave superinfekcije u mjehurićima. Savjetuje se svakodnevno kupanje u blagoj otopini hipermangana za dezinfekciju kože. Treba paziti da osušite kožu tapkanjem umjesto da je trljate kako biste izbjegli pucanje vezikula, kao što preporučuje Stethoscope. Osim toga, svakodnevno nanošenje sterilnog talka na kožu pomaže ublažiti svrbež i potiče isušivanje mjehurića.

Na sluznicu, osobito u usnoj šupljini, treba nanositi antifungicide i neutralna dezinficijensa. Uobičajene varijacije stanja ne zahtijevaju liječenje. Međutim, za teže slučajeve preporučuje se primjena antipiretika, analgetika i rehidracija. Važno je izbjegavati aspirin zbog potencijalnog rizika od Reyeovog sindroma. Specifična terapija se koristi za rješavanje komplikacija koje nisu bakterijske, dok se odgovarajući antibiotici primjenjuju za liječenje bakterijskih komplikacija. Osim toga, važno je upoznati se sa simptomima upale pluća i naučiti ih razlikovati od simptoma obične prehlade.