Uvriježeno je mišljenje da je našim sumještanima lagodnije u inozemstvu i da pomoć rodbini u domovini ne predstavlja financijski teret. Međutim, jedan je pojedinac zadao svoju misiju otkrivanja istine. Opće je poznato da oni koji žive izvan svoje domovine gaje neizmjernu ljubav prema njoj. Ta ljubav podsjeća na prošla vremena, prožeta nostalgijom, u kojima sjećanja, bez obzira na prirodu, izgledaju idiličnije od stvarnosti. Radnici migranti raspršeni su diljem svijeta, njihova fizička prisutnost u stranim zemljama, dok su njihova srca ostala čvrsto ukorijenjena u svojoj domovini.

U dnevnoj gužvi nemilosrdno se trude, iscrpljeni padaju u krevet. Dok zatvaraju oči, misli ih brzinom munje odvode u domovinu, a sjećanja im naviru. Njihovo poznavanje svoje zemlje nadilazi sve ostale. Otmu svaki dom, svako stablo, svaku zoru iz njezina zagrljaja i odnesu ih u daleku zemlju. Sarajlija je izrazio frustraciju pokušajima prenošenja razmjera njihovog marljivog truda, ali naišli su na gluhe uši. Ovi pojedinci imaju pogrešno uvjerenje da život u inozemstvu Sarajliju daruje obiljem nagrada bez napora, kao da pečene kokoši spuštaju s nebesa.

Temeljito sam ispolirao svoj stari BMW kojeg sam kupio rabljenog i pohranjenog u garaži od prošlog ljeta i povratka u domovinu. Budući da na posao u Njemačku putujem isključivo vlakom, a za izlete na tržnicu koristim bicikl, odlučila sam se malo dotjerati. Investirao sam u nove naplatke i presvlake za sjedala, dajući mu svjež i netaknut izgled. Nakon što su iskoristili rasprodaju, žena i djeca kupili su nekoliko stvari, uključujući majice, suknje, hlače i razne sitnice. Na kćerin prijedlog odbacili su plastične vrećice i artikle pedantno prepakirali u ukrasne, prikrivajući stvarne plaćene cijene. Ova kupnja iscrpila je njihovu ušteđevinu za cijelu godinu, zbog čega je supruga nagomilala dug na svojoj kreditnoj kartici. Zbog toga su prije dva tjedna odlučili posjetiti očevu kuću na prijeko potreban odmor, svjesni da će se kući vratiti praznih džepova.

Sarajevski novinar, koji piše za “Al Jazeeru”, započeo je svoju priču upuštajući se u izazove s kojima se suočavaju pripadnici dijaspore pri povratku u domovinu. Anonimni pojedinac je izrazio svoju stalnu financijsku potporu Bosni, navodeći visoku stopu nezaposlenosti među njihovim rođacima i neadekvatna primanja onih koji rade ili primaju mirovine. Naglasili su važnost održavanja percepcije da su sposobni pružiti financijsku pomoć, iako se osjećaju umorno od stalnog oslanjanja na njih kao na izvor sredstava. Osim toga, napomenuo je da i sunarodnjaci koji su zaposleni u inozemstvu pribjegavaju podizanju skromnih kredita prije svog godišnjeg posjeta Bosni. Ovo se radi kako bi se ispunila očekivanja “mahale” i kako bi se ispunili beskrajni zahtjevi članova uže i šire obitelji. Svake godine bosanskohercegovačka dijaspora vrati u zemlju približno 1,75 milijardi eura, što čini 30 posto njenog BDP-a. Gastarbajteri izražavaju želju da trajno ostanu u Njemačkoj.

Adnan M., rođeni Zvorničanin, izražava nezadovoljstvo odnosom prema dijaspori. Čini se da se njihova naklonost prema nama temelji isključivo na novcu koji dajemo, svodeći nas u njihovim očima na obične seljake i trgovce. Iza naših leđa nalaze zabavu na naš račun, niti jednom ne priznaju našu prisutnost u kafiću bez podrugljivih primjedbi o našoj odjeći. U nekim prilikama čak idu toliko daleko da naglo odu ili se otvoreno rugaju našim naglascima kada u razgovor uključimo strane riječi. Nakon što je pretrpio previše neugodnih susreta tijekom nedavnog “odmora u domovini”, Adnan je donio odluku da se u dogledno vrijeme suzdrži od povratka. Kako se godišnji odmor bliži kraju, nestaje energija, novčanici su prazni, a samo se rijetki sretnici vraćaju sa svojim automobilom.