Značajan broj pojedinaca nesvjesno živi s nedijagnosticiranom bolešću bubrega, pogrešno pripisujući simptome nepovezanim bolestima. Nadalje, neki pacijenti mogu imati minimalne ili nikakve simptome sve do uznapredovalog stadija bolesti, kada se bubrežna funkcija počne pogoršavati.
Smješteni s obje strane kralježnice, ispod rebara prema stražnjem dijelu, bubrezi su dva organa veličine otprilike stisnute ruke. Njihove primarne odgovornosti obuhvaćaju pročišćavanje krvotoka eliminacijom tjelesnog otpada i reguliranjem ravnoteže tekućina i elektrolita u tijelu. Kada krv teče kroz bubreg, prolazi kroz proces uklanjanja otpada, kao i prilagodbe soli, vode i minerala kako bi se zadovoljile potrebe tijela. Nakon filtriranja krv se vraća u ostatak tijela, dok se otpad pretvara u urin. Taj se urin skuplja u bubrežnu čašicu i zatim otječe u bubrežnu kapalicu koja teče u ureter.
U svakom bubregu nalazi se milijun nefrona, a nefron je temeljna jedinica bubrega. Od iznimne je važnosti priznati ozbiljnu opasnost koja nastaje kada vaši bubrezi ne uspiju izvršiti svoju vitalnu ulogu u održavanju vaše opće dobrobiti. Stoga je ključno biti potpuno svjestan svih mogućih rizika i štetnih čimbenika koji mogu ugroziti zdravlje ovih bitnih organa.
Ovo su najčešće uočeni znakovi oštećenja bubrega koje dajemo za vašu referencu:
Upala : Ako bubrezi ne funkcioniraju ispravno, oni se mogu boriti s učinkovitom eliminacijom viška tekućine, što dovodi do oticanja i nadutosti lica, zglobova i udova. Obrasci mokrenja mogu biti podvrgnuti promjenama. Tipično, ovi znakovi služe kao početni pokazatelji potencijalne disfunkcije bubrega:
Javljaju se poteškoće u činu mokrenja
Proces uključuje značajan pritisak
Neki uobičajeni zabrinjavajući simptomi uključuju prisutnost tamne mokraće, rijetko mokrenje i ispuštanje malih količina
Često se opaža prisutnost značajnog volumena urina blijede boje
Učestalo mokrenje tijekom cijele noći je uobičajena pojava
Na koži se može pojaviti osip. Kada se otpad nakuplja u tijelu, to može dovesti do zatajenja bubrega, što rezultira pojavom osipa i svrbeža. Koža poprima nezdrav izgled, postaje suha i nadražena. Naposlijetku se javlja i umor : Kad su bubrezi u dobrom stanju, oni stvaraju EPO (eritropoetin), hormon koji stimulira proizvodnju dodatnih crvenih krvnih stanica koje prenose kisik. Ako dođe do smanjenja količine crvenih krvnih zrnaca, javit će se umor, što ukazuje na tešku anemiju.