Na web stranici “Atlas okusa” nedavno je izašao članak pod naslovom “9 najgorih srpskih jela” u okviru misije istraživanja i ocjenjivanja kulinarskih užitaka iz cijelog svijeta. Među srpskim jelima, podvarak je svrstan na dno kao najneukusnija opcija, dok su željeno prvo mjesto osvojile ni manje ni više nego pihtije. Razlog niskih ocjena za ova posebna jela, iako su mnogima omiljena, ostaje pomalo nedokučiv i neobjašnjen.

Popis koji je veoma brzo objavljen zaokupio je pažnju korisnika na društvenim mrežama, a kao prvo jelo na listi našao se podvarak s ocjenom 3,9 od 5. Jelo podvarak nastaje spajanjem kiselog kupusa, crnog papra i češnjaka, po želji s dodatkom mesa poput svinjetine i slanine. U ovom tradicionalnom srpskom jelu se obično uživa u hladnijim mjesecima kasne jeseni i zime, što se poklapa s vremenom kada se kupus konzervira kiseljenjem. Među Srbima je uvriježeno mišljenje da podgrijavanje jela sljedećeg dana poboljšava njegov okus, a neki ga čak smatraju lijekom za mamurluk zbog ljutkastog okusa i obilne upotrebe češnjaka.

Proja, poznata i kao projara, dobiva ocjenu 3,6 od 5. Proja je posebna vrsta kolača koja se priprema kombinacijom kukuruznog brašna, soli i vode. No, onog trenutka kada se u ovaj pripravak dodaju mlijeko, tučena jaja, maslac ili ulje, on prestaje biti kukuruzni kruh i pretvara se u posebnu varijantu kruha ili pite poznatu kao projara. Nakon pečenja proja se obično nareže na kocke i poslužuje dok je još topla. Bitno je da proja bude hrskava sa svih strana, a zbog blago suhe prirode preporuča se uživati ​​uz priloge poput sira, jogurta, vrhnja, graha, kiselog kupusa, sarme ili čvaraka.

Popularnost svadbarskog kupusa donekle izaziva podjele, s ocjenom 3,6 od 5. Svadbeni kupus neizostavna je komponenta svake svadbene proslave pod šatorom. Ovo tradicionalno jelo sastoji se od kiselog kupusa, luka, paprike, lovora, papra i mješavine mesa poput svinjetine, teletine, janjetine i slanine. Značajna karakteristika ovog jela je dugotrajna priprema jer se marljivo pirja u glinenoj posudi nekoliko sati. Prevladava mišljenje da što se dulje kuha, to postaje ukusniji, osobito kad se podgrije sljedeći dan.

Srpska salata, sa prosečnom ocenom 3,6 od 5, je jelo koje zauzima posebno mesto u srpskoj kuhinji. Srpska salata, iako slične prirode, nešto je jednostavnija verzija šopske salate. Sastoji se od mješavine rajčice, krastavaca, paprike (bilo sirove ili pečene), luka i slanog sira. Međutim, u srpskoj salati sir je izostavljen. Povrće se sjedini i začini solju i paprom. Neposredno prije posluživanja doda se malo ulja i octa. Ova salata posebno je omiljena tijekom ljetne sezone.