Ako tek trebate započeti s pripremama za zimnicu, vrijeme je da počnete sada. Brojne su žene već proizvele kisele krastavce koji će se tijekom cijele godine konzumirati u njihovim kućanstvima. Nadalje, pobrinuli su se da ne zaobiđu namirnice poput ajvara, ljutenice i kupus ribane. Predstavljamo vam najiznimniji konzervirani kupus s tri ključne preporuke iskusnih starijih žena.

Važno je uzeti u obzir vrijeme kada pravite kiseli kupus. Kako bi se osigurali optimalni rezultati, preporuča se započeti postupak između kraja listopada i sredine studenog. Međutim, u južnim dijelovima zemlje može biti prikladno započeti već krajem studenog. Važno je biti oprezan i ne ulaziti u nepotrebne rizike. Kada odlučujete o sorti kupusa, sljedeći ključni korak je uzeti u obzir vrstu. Za optimalne rezultate predlažemo odabir tipa Kiose ili Balkan. Važno je pažljivo pregledati kupus tijekom procesa odabira kako biste bili sigurni da na njemu nema znakova truljenja ili ozljeda te da je svjež.

Za stvaranje savršenog kiselog kupusa potrebno je nekoliko dodatnih komponenti. To uključuje morsku sol, grančice komorača ili piskavice, hren i ciklu za davanje šare boje. Dodatno, trebat će vam posuda u koju ćete kupus staviti tijekom pripreme, kao i rešetka te kamen ili neki drugi uteg za sabijanje kupusa. Nakon što ste prikupili sve potrebne materijale i dodatne stvari, možete započeti proces pripreme vašeg kupusa. Neophodno je da se posuda koja će se koristiti prije upotrebe temeljito izriba. Nadalje, gornji sloj listova kupusa također treba temeljito oribati i očistiti.

Jedan ključni aspekt koji treba uzeti u obzir pri aranžiranju kupusa je potreba da se složi kompaktno. Da biste to postigli, najbolje je cijeli kupus ostaviti netaknut, a ostatak prerezati na polovice ili četvrtine i staviti u praznine. Počnite s pranjem i guljenjem cikle, a zatim je narežite na četvrtine. Sljedeći korak je oprati hren i sjediniti ga sa začinima u sredini kupusa. Za pripremu idealnog kiselog kupusa slijedi priprema salamure. To uključuje dodavanje 40 g morske soli na svaku litru vode. Na primjer, ako je količina vode 5 litara, mora se dodati 200 g morske soli.

Započnite zagrijavanjem otopine dok ne dosegne točku vrenja. Kad prokuha, ostavite sa strane i ostavite da se ohladi. Nakon što se otopina ohladi, prelijte je preko kupusa, pazeći da salamura prekrije kupus najmanje 10 cm. Zatim postavite rešetku čvrsto uz kupus i pritisnite ga teškim predmetom da kupus ostane potopljen. Kada dođe treći dan, možete započeti proces prelijevanja kiselog kupusa. Tijekom prvih sedam dana preporučuje se da to činite svakodnevno. U drugom tjednu to treba raditi svaki drugi dan, au trećem tjednu preporuča se dva puta tjedno.

Nakon otprilike 25 dana vaš će kiseli kupus sazrijeti i biti spreman za konzumaciju. Kako biste joj produžili rok trajanja, pred kraj postupka možete dodati žlicu sjemenki piskavice, pazeći da je zamotate i zavežete u čistu gazu. Nakon mjesec dana bavljenja ovim nekompliciranim postupkom, moći ćete bez ikakvih muka uživati ​​u izvrsnom okusu domaćeg kiselog kupusa. Imajte na umu i koristite ovu jednostavnu tehniku, i nikada nećete osjetiti potrebu da tražite alternativu.