Dobro cijenjene kritike u području znanosti o hrani i nutricionizma otkrile su da su jabuke sastavni dio održavanja kardiovaskularnog zdravlja. Pomažu u očuvanju krvnih žila i snižavanju krvnog tlaka. Američko udruženje za srce (AHA) identificiralo je kvercetin i flavonoid kao tvari koje su prisutne u jabukama, a ono što je važno jeste da imaju antihipertenzivna svojstva.
Jabuke su izvrstan izvor ugljikohidrata, što ih čini savršenim međuobrokom prije ili poslije treninga za povećanje energije. Osim toga, poznato je da voće pomaže u oslobađanju serotonina, kemikalije koja poboljšava raspoloženje, zbog čega ljekari svakako preporučuju konzmaciju voća na dnevnoj bazi. Iako se jabuke općenito smatraju zdravim, pretjerano uživanje u njima može dovesti do oscilacija u razini šećera u krvi i to bi moglo potaknuti niz drugih reakcija u organizmu kod nekih osoba.
Kako ljekari upozoravaju, osobe s dijabetesom ili lošim metaboličkim zdravljem trebaju konzumirati voće u umjerenim količinama jer pretjerani unos šećera može pogoršati osjetljivost na inzulin i spriječiti učinkovitost lijekova protiv dijabetesa. Upravo zbog toga, postoje posebne grupe pacijenata kojima se preporučuje suzdržavanje od konzumiranja jabuka, naročito onih iz supermarketa, jer se većina njih pršće dodatnim pesticidima koji mogu štetno utjecati na ljude.
Studija koju je proveo “Alliance for Food and Farming” (AFF) sugerira da žene mogu sigurno pojesti mnogo više jabuka za razliku od muškaraca, a da se pri tome ne sretnu sa štetnim učincima pesticida. Navodno, određene hemikalije utiču na potenciju i “muškost” kod oređene grupacije, te je zbog toga važno biti svjestan onoga što konzumiramo. Također, preporučava se izbjegavati konzumiranje jabuke u večernjim satima, a to je zbog njenog utjecaja na probavni sustav jer može uzrokovati stvaranje plinova. Osim toga, kisela prirodna jabuka može uzrokovati žgaravicu što svakako dovodi do neugodnog osjećaja u trbuhu.