Ako ste netko tko cijeni san i dali biste sve od sebe za samo nekoliko dodatnih minuta sna, rano buđenje vjerojatno je prava muka za vas. Ranoranioci imaju značajnu prednost, kao što su primijetili stručnjaci. Presudno je buđenje prije 7 sati ujutro. Zaronimo u razloge zašto je ova praksa korisna za vaše fizičko blagostanje.

Postoji dovoljno vremena da ustanete i razbudite se : Studije su pokazale da općepoznati fenomen jutarnje tromosti traje dva do četiri sata. Ako vam je cilj doći na posao do 9 ujutro, buđenje u 8:30 možda neće pružiti dovoljno vremena da se u potpunosti posvetite svojim obavezama. Ranijim postavljanjem alarma dajete svom tijelu priliku da se prirodno probudi. Iako se u početku može pokazati izazovnim prilagoditi se na ranije vrijeme buđenja, kako to postane ukorijenjeno u vašu rutinu, cijenit ćete odluku i doživjeti povećanje razine energije.

Smanjuje se vjerojatnost da ćete doživjeti depresiju : Nalazi studije objavljene u Journal of Psychiatric Research pokazuju da žene koje ustaju ranije ujutro imaju smanjenu vjerojatnost da će doživjeti stanja mentalnog zdravlja poput depresije, tjeskobe i poremećaja raspoloženja. Logično je pretpostaviti da ova veza postoji, osobito kada se uzme u obzir obnavljajući učinak sna na naše cjelokupno blagostanje.

Vaš je pogled ispunjen većim optimizmom : Na temelju studije provedene 2014. godine, pojedinci koji se rano bude imaju tendenciju da imaju manje negativnih i izazovnih misli u usporedbi s onima koji ostaju budni do kasno. Uobičajeno je da se mnogi od nas susreću sa stresnim mislima prije spavanja, što rezultira poteškoćama s usnivanjem. Iako ne postoji brzo rješenje za potpuno eliminiranje ovih misli, ključno je usredotočiti se na preusmjeravanje našeg razmišljanja prema pozitivnim i ohrabrujućim aspektima.

Oni koji se rano bude imaju tendenciju postizanja većeg uspjeha u svojim nastojanjima :
Prema biologu Kristofu Randleru, pojedinci koji se identificiraju kao jutarnji tipovi imaju značajnu prednost kada je u pitanju postizanje uspjeha u poslovnom svijetu. Randlerova prethodna studija, koja je uključivala 367 studenata sveučilišta, otkrila je korelaciju između ranog ustajanja i boljeg akademskog uspjeha, što je u konačnici dovelo do većih izgleda u poslovnom području. “Pojedinci jutarnjeg tipa posjeduju prirodnu sklonost da se direktno uhvate u koštac s izazovima. Njihova proaktivna priroda daje im snagu za postizanje uspjeha u karijeri”, objašnjava on.

Primjenom ovih strategija možete poboljšati ukupnu kvalitetu svog sna : Istraživanja su dosljedno pokazala da osobe koje rano ustanu imaju znatno bolju kvalitetu sna. S druge strane, oni koji više vole ostati budni do kasno, a koji se obično nazivaju “noćne ptice”, skloniji su razvoju poremećaja spavanja i posljedično manje spavaju u usporedbi s ranijim ranim uspavanjem. Naširoko se naglašava da je osigurati tijelu solidnih osam sati sna ključno za održavanje optimalnog zdravlja i ljepote. Međutim, postizanje ovog preporučenog trajanja spavanja postaje sve veći izazov ako netko opetovano odgađa svoju jutarnju rutinu buđenja. Usvajanjem ranijeg rasporeda ustajanja i sijanja, pojedinci mogu olakšati lakši prijelaz u san, što u konačnici omogućuje mirniji san, kao što je primijetio Krstarica.