Kako bi se osiguralo da radijator pravilno zagrijava prostoriju, neophodno je redovito održavati i čistiti njegova “rebra” i cjelokupan radijator. To je zato što čak i tanak sloj prašine može značajno smanjiti učinkovitost grijanja za do čak 25-30%, kako navode istraživanja koja su objavljena na jednom internet portalu. Naravno, ovo smanjenje učinka će se odraziti na kasniji račun za grijanje.

Ne samo da je prljavi radijator financijski teret, već može imati i negativne zdravstvene posljedice. Zaprljani radijator prilikom zagrijavanja ispušta prašinu u zrak, što može biti posebno problematično za osobe alergične na kućnu prašinu. Međutim, čak i oni koji nisu alergični mogu iskusiti negativne učinke na sluznicu nosa i grla zbog prašine. To stvara idealno okruženje za razvoj virusa prehlade i gripe. Stoga je ključno držati se redovnog rasporeda čišćenja radijatora, savjetuje Avaz.

Čišćenje vanjskog dijela radijatora zadatak je koji se može obaviti bilo kada tijekom godine. No, ako namjeravate obaviti sveobuhvatno čišćenje interijera, preporuča se da to učinite prije ili nakon sezone grijanja. Radijator nakuplja značajnu količinu prašine tijekom cijele godine, posebice unutar šupljeg dijela uređaja, što ga pretvara u pravo spremište prašine. Obično je dovoljno jednom do dvaput godišnje izvršiti temeljito čišćenje sustava grijanja, kako unutarnje tako i vanjsko.

Jednostavna metoda može vas spasiti muka. Ako tražite jednostavan i učinkovit način za čišćenje unutrašnjosti radijatora, ovaj TikTok video će vas pokriti. Obično su panelni radijatori zaštićeni rešetkom koja labavo leži na vrhu. Ove rešetke se mogu ukloniti odvrtanjem sa stražnje ili bočne strane. Zbog svoje dužine možda neće stati u umivaonik radi čišćenja, stoga ih je preporučljivo čistiti u kadi pod tušem. Sapun ili tekućina za pranje posuđa i tanka krpa mogu brzo ukloniti većinu prljavštine, dok je za tvrdokornije mrlje potrebna upotreba sredstava za čišćenje masnoće. Za prljavštinu koja se nakupila u rešetkama, četka je najučinkovitiji alat.

Ako smatrate da gore navedene metode nisu dovoljne, alternativa je korištenje usisavača za usisavanje prašine iz radijatora. U slučaju da ne posjedujete parni čistač ili specijaliziranu četku za radijator, video tutorial nudi alternativno rješenje. Ova metoda uključuje prolijevanje vode “kroz” radijator, što će natjerati svu prašinu i prljavštinu da izađu iz radijatora i nakupe se u spremnicima postavljenim ispod njega. Nakon toga vlažna područja osušite krpom. Kao što vidite, ovaj je postupak prilično jednostavan.

@cleanwithabbi

Omg so happy to finally get the radiator cover off look how dirty it was😭 #fyp #raditorclean #cleaningtiktok #cleaninghacks #cleanwithabbi

♬ original sound – switchdisco