Tokom sinoćnih sati ulice Turske ponovo je zatresao snažan zemljotres jačine 6,5 stepeni po Rihterovoj skali, najviše pogođeno područje bilo je u okrugu Hataj a prema nezvaničnim informacijama procjenjuje se na više od 300 povrijeđenih osoba. Međutim, nekoliko trenutaka prije nego što je potres uslijedio, nebo iznad Turske ponovo je obasjala plava svijetlost a građani su sve to uspjeli zabilježiti svojim telefonima nakon čega su iste snimke objavljene na društvene mreže.
Po informacijama koje su objavljene, svjetlost koja se pojavila asocira na sjevernu svjetlost koja je dokumentovana još u sedamnaestom vijeku a kako je seizmološko udruženje navelo, ova pojava je veoma rijetka i dešava se prilikom zemljotresa a njeno trajanje je svega nekoliko djelića sekunde, zbog čega ne postoji mnogo snimaka koji su uspjeli snimiti slične kadrove. Zanimljivo je to što je ova pojava uslijedila u Turskoj i to dva puta za mjesec dana, prvo pojavljivanje snimljeno je 6. februara kada su nastupili prvi razorni potresi a tokom sinoćnjeg podrhtavanja ponovo se pojavila.
“Kada snažan seizmički talas putuje kroz zemlju, on sabija stene velikim pritiskom i brzinom, stvarajući uslove pod kojima se stvaraju velike količine pozitivnih i negativnih električnih naelektrisanja. Ovi naboji mogu da putuju zajedno, dostižući takozvano stanje plazme, koje može eksplodirati i pucati u vazduh” – objasnio je Frideman Frojnd, profesor fizike sa Državnog univerziteta San Hoze.
Fjond također obnaša funkciju višeg istraživača u centralnoj bazi NASA-e te u svom nastavku objasnio je da naelektrisanja formiraju stanje slično plazmi, koja zatim izuzetno velikom brzinom putuje a zatim puca na površini zemlje, prilikom čega dolazi do električnog pražnjenja u vazduh koje se emituje u vidu svjetlosti koja je zabilježena.
Araç kamerasından Hatay'da ki deprem anı pic.twitter.com/Azih17DVDF
— Yzb Hakan (@hakaanyzb) February 20, 2023