Kako uštedjeti struju, gasiti bojler ili ga stalno održavati, koji je uređaj najveći potrošač, samo su neke od briga građana koji nastoje smanjiti troškove električne energije. Od početka 2023. struja je poskupjela za 10% i građani su ovoga ostali zatečeni a svoju ogorčenost odlučili su podjeliti na društvenim mrežama. Kako je poznato, građanima će se od početka drugog mjeseca naplatiti novi i veće računi, a upravo zbog toga donosimo vam današnji članak, u nadi da ćete uspjeti regulisati svoje troškove. 

Stručnjaci smatraju da je veliki dio kućanskih aparata nepravilno održavan i uslijed toga može doći do veće potrošnje električne energije, a samim time i računi će biti veći. Kako se navodi, sušilice se smatraju prevelikim potrošačima električne energije, nekada radi više od sati i prilikom toga troši veliku količinu električne energije.

“Ako se ne očisti na vreme, mašina za sušenje veša troši električnu energiju kao narkoman. Kada su prohodni kanali začepljeni, a začepe se posle jedne sezone usled gomilanja vlakana koja otpadaju sa garderobe, stvori se čep, odnosno krpa. Mašina za sušenje tada suši tu krpu koja se napravila, ne veš, a ljudi se onda žale da im program radi po pet i po sati. Jedostavno, mašina pokušava da osuši veš, prima informaciju da je vlažno, te non stop radi i vrti u krug” – kazao je Zlatko Petrović, električar koji je odlučio podjeliti nekoliko savjeta za smanjenje potrošnje električne enegije.

U nastavku navodi da je servisiranje potrebno uraditi nakon svake grejne sezone a pored sušilice, najveći potrošači su bojler, mašine za suđe te zatim termoakumulacione peći kod kojih je najveći problem zapravo izolacija. “Kada je izolacija TA peći loša, grejač zagreje uveče, ali kaljeve cigle unutra se vrlo brzo ohlade jer nema šta da ih štiti. To je isto kao kuća bez fasade i izolacije. Dakle nije problem grejač, već izolacija i ona je razlog zašto peći treba mnogo vremena da se zagreje” – kazao je. Ostatak možete pronaći ovdje.

Preporučujemo