Advertisement - Oglasi

Mnogi od nas su se barem jednom suočili s neprijatnim mirisom na odjeći nakon što su je izvadili iz veš mašine. Umjesto svježeg mirisa, rublje ponekad ima neugodan miris koji podsjeća na vlagu ili plijesan. To je signal da veš mašina možda ne obavlja svoj posao kako treba. No, prije nego što počnemo tražiti uzrok problema, važno je prvo provjeriti osnovne stvari, poput rada grejača mašine. Ako grejač funkcioniše ispravno, potrebno je istražiti i druge uzroke koji mogu dovesti do ovog neugodnog mirisa.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Uzroci neprijatnog mirisa rublja

Jedan od najčešćih razloga neprijatnih mirisa na odjeći može biti prekomjerna upotreba deterdženta i omekšivača. Iako se mnogi ljudi, posebno žene, trude da rublje bude što mirisnije, korišćenje previše deterdženta može uzrokovati nakupljanje previše hemikalija unutar tkanine. Ove tvari je često teško potpuno ukloniti tokom pranja, što rezultira nakupljanjem ostataka deterdženta, a rublje umesto svežeg mirisa često ima miris koji podsjeća na zagušljivu vlagu ili čak plijesan.

Društvene norme često sugeriraju da što više deterdženta i omekšivača, to bolje, ali u stvarnosti, veće količine tih proizvoda mogu stvoriti problem. Stroj jednostavno nije u mogućnosti da efikasno ukloni te tvari, zbog čega dolazi do nakupljanja koje uzrokuje neugodne mirise.

Odabir pravih proizvoda za pranje i njihova pravilna upotreba

Drugi faktor koji igra veliku ulogu u očuvanju svežeg mirisa rublja je vrsta tkanine. Neki materijali, poput sintetičkih tkanina, nisu kompatibilni sa omekšivačem. Upotreba omekšivača na takvim tkaninama može čak izazvati njihovu oštećenost, zbog čega je preporučljivo provjeriti upute za pranje i uskladiti proizvode sa specifičnostima tkanine. Traperice su dobar primer, jer mnogi proizvođači preporučuju da omekšivač nikada ne dolazi u kontakt s traperom jer može uzrokovati istezanje materijala i ubrzano bleđenje boje.

Kada perete traperice, preporučuje se da to radite maksimalno svaka dva do šest meseci, zavisno od učestalosti nošenja. Na taj način ćete produžiti njihov vek trajanja i sprečiti nakupljanje nepoželjnih mirisa.

Saveti za održavanje mašine i rublja

Ako ste primetili da rublje ima pljesniv miris ili su se pojavile bijele mrlje na odjeći, to može biti znak da je perilica zaražena prljavštinom i ostatcima deterdženta. Kako biste izbegli ove probleme, postoje određeni koraci koje možete preduzeti:

  1. Odmah izvadite rublje iz perilice nakon svakog ciklusa pranja kako bi se sprečila pojava pljesnivih mirisa.
  2. Redovno čistite brtvu na vratima perilice i uklonite sve ostatke deterdženta ili omekšivača koji se mogu nakupljati.
  3. Sušite odjeljak za deterdžent kako biste osigurali da ne ostane nikakav ostatak proizvoda.
  4. Obavezno radite prazan ciklus s deterdžentom i octom jednom mesečno kako biste očistili unutrašnjost perilice.

Ove jednostavne tehnike održavanja pomoći će da vaša perilica bude u dobrom stanju, a rublje uvek miriše na svežinu. Takođe, takve mere mogu produžiti životni vek same mašine.

Korišćenje omekšivača na pravilan način

Ako želite koristiti omekšivač, preporučuje se da ga ne dodajete odmah na početku ciklusa pranja. Umesto toga, pustite da perilica završi početni ciklus, a zatim dodajte omekšivač kada voda bude apsorbovana. Na taj način ćete sprečiti nakupljanje previše omekšivača unutar tkanine, što bi moglo dovesti do pojačanog mirisa i iritacije kože.

Ako imate osetljivu kožu, preporučuje se korišćenje organskih omekšivača koji smanjuju rizik od alergijskih reakcija i istovremeno unapređuju zdravlje.

Zaključak

Rublje koje izlazi iz veš mašine s neprijatnim mirisom može biti posledica nekoliko faktora, uključujući prekomernu upotrebu deterdženata i omekšivača, neodržavanje same perilice ili nepravilno pranje određenih tkanina. Kako biste izbegli ove probleme, važno je pridržavati se proizvođačkih uputstava za proizvode koje koristite, redovno održavati veš mašinu i koristiti omekšivače na odgovarajući način. Sa ovim jednostavnim koracima, možete osigurati da vaše rublje uvek miriše na svežinu i čistoću.

Dodatni tekst: Zanimljivo je da su nedavne studije pokazale kako zatvor može biti povezan s ozbiljnim kardiovaskularnim problemima, kao što su srčani udar i moždani udar. Istraživanja su pokazala da osobe koje pate od zatvora imaju značajno veći rizik od velikih kardiovaskularnih događaja, što ukazuje na važnost redovite kontrole i pažnje prema zdravlju probavnog sistema. Ove studije otkrivaju nove povezane faktore rizika koji mogu uticati na srce i krvne sudove.

PREUZMITE BESPLATNO!

KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Preporučujemo