Srčani udar može se dogoditi nepredvidivo, bez obzira na vrijeme ili mjesto. Ima potencijal za napad u bilo kojem trenutku iu bilo kojem okruženju. Uočite li da netko u vašoj blizini pokazuje znakove srčanog udara, od iznimne je važnosti reagirati brzo i pribrano. Bez odgađanja kontaktirajte hitnu pomoć i pružite hitnu pomoć osobi kojoj je potrebna.

Kako bi se osigurao najbolji ishod, ključno je ostati smiren i odmah kontaktirati hitnu službu radi hitnog prijenosa bolesnika u najbližu koronarnu jedinicu. U većini slučajeva srčani udar se manifestira ujutro, a otprilike polovica pacijenata doživi ga nakon intenzivnog fizičkog napora ili emocionalnog napora. Dok čekate liječničku pomoć, postavite bolesnika na čvrstu podlogu, ležeći na leđima i savjetujte mu da ostane nepokretan.

Molimo pregledajte njegova usta na prisutnost zubnih proteza ili bilo kakvih abnormalnosti u njegovom zagrizu, a ako ih pronađete, uklonite ih iz njegovih usta. U slučaju toplog vremena potrebno je hitno otvoriti prozore kako bi se osobi omogućilo slobodno disanje. Osiguravanje udobnosti pacijenta je od najveće važnosti, stoga se preporučuje otkopčavanje odjeće kako bi se olakšalo hlađenje i uklonilo stezanje. Nasuprot tome, ako je vrijeme hladno, preporučljivo je lagano ugrijati osobu koja ima simptome srčanog udara.

Bolovi u prsima, točnije stezanje iza prsne kosti, koji se postupno pojačavaju i šire prema lijevoj ruci, donjoj čeljusti i trbuhu, primarni su simptomi srčanog udara. Za pacijente koji pate od angine pektoris, ključno je dati lijekove, bilo u obliku spreja ili tablete, ispod jezika. Međutim, vrijedi naglasiti da nitroglicerin lingvalne tablete, koje se obično koriste za ublažavanje boli angine, ne pružaju olakšanje boli tijekom srčanog udara.

Zatim primijenite kompresiju srca i pružite pacijentu disanje usta na usta. Za izvođenje umjetnog disanja zatvorimo nosnice pacijenta, prekrijemo mu usta maramicom, pritisnemo svoje usne na njihove i odmah udahnemo zrak. Dopustite pacijentu da prirodno izdahne prije nego što ponovite postupak petnaest puta u minuti. Istovremeno, provodite kompresije srca brzinom od 70-80 puta u minuti.

Preporučujemo