Centar za logopediju i ranu intervenciju dr. Nestorov tokom prethodne sedmice s tugom je objavio da je preminuo prof. dr. Svetomir Bojanin, vrlo cijenjen i renomiran dječji psihijatar na našim prostorima, koji je bio dugogodišnji suradnik centra. Prof. Bojanin, 91-godišnjak, iza sebe ostavlja poštovanje i divljenje.

Poznati dječji psihijatar i pionir u području razvojne neuropsihologije, odigrao je ključnu ulogu u uspostavljanju ove discipline. Ne samo da je uveo neuropsihologiju kao predmet na Sveučilištu u Beogradu, već je svoje znanje prenosio i studentima Defektološkog i Medicinskog fakulteta. Svojom stručnošću autor je i koautor dvaju sveučilišnih udžbenika i brojnih stručnih monografija iz razvojne psihijatrije. Nadalje, napisao je nekoliko knjiga i udžbenika koji pružaju neprocjenjive smjernice roditeljima o temama ranog razvoja i školovanja. Njegovo će nasljeđe zauvijek biti povezano s njegovim suosjećajnim odnosom prema djeci, njegovom nepokolebljivom predanošću nenasilnim disciplinskim tehnikama i njegovim vjerovanjem u ljubav kao krajnji alat za obrazovanje. Jedan od njegovih najupečatljivijih citata duboko odjekuje: “Nebo ne bi odobrilo nikakav oblik fizičkog kažnjavanja.” Danas, kada odajemo počast cijenjenom dr. Bojaninu, prisjećamo se njegovih pronicljivih zapažanja o trenutnom stanju odgoja djece, gdje prevladavaju bijes i pravo, što dovodi do javnog iskazivanja histerije.

Među pojedincima često postoji zajednička briga kako postupati u situacijama kada gosti stignu, a djeca postanu neposlušna, zanemarujući bilo kakve upute. Slično tome, kada djecu vode u trgovine, mogu se baciti na pod i tražiti od roditelja da im nešto kupe. Naglasak na vizualnim podražajima doveo je do zanemarivanja važnosti slušanja kod djece, što je rezultiralo otežanom maštom i neposlušnošću. Posljedično, njihova percepcija svijeta je iskrivljena, jer ono što vide ima veću težinu od onoga što čuju. Djetetov inicijalni susret sa svijetom prvenstveno je vizualni; međutim, ključno je postupno ih uvoditi u moć slušnog učenja. Čineći to, mogu steći sveobuhvatno razumijevanje svoje okoline i vlastitog identiteta. Stoga je bitno s djetetom voditi česte razgovore, dopuštajući mu da kroz crtež izrazi svoje razumijevanje. Ovaj proces olakšava razvoj njihovih kognitivnih i asocijativnih sposobnosti. Iz tog temelja proizlazi koncept poslušnosti, jer je aktivno slušanje preduvjet za istinsko razumijevanje.

Optimalan postupak bio bi ukloniti televiziju i video igre iz kućanstva. Televizija je u suvremenom društvu preuzela ulogu surogat skrbnika za djecu. Ako dijete radije odabere gledati crtiće nego ići s vama u šetnju, to znači vaš poraz, pogrešku. Imperativ je njegovati prirodan suživot sa svojom djecom, integrirajući ih u svoj svakodnevni život, pažljivo ih slušajući i dosljedno se posvećujući njihovim potrebama. Aktivnim bavljenjem njima neće biti propusta niti popuštanja u njihovom odgoju.

Kad dođu posjetitelji i djeca postanu nekontrolirana, skaču im na glavu i odbijaju poslušati upute, ljudi se često pitaju što učiniti. Slično tome, kada roditelji odvedu svoju djecu u trgovinu, a dijete ispali bijes na podu, tražeći da im majka nešto kupi, problem ostaje neriješen. Kad s djecom budemo prirodno suživjeli, pravovremeno i adekvatno rješavali njihove potrebe i osvještavali njihovu važnost za nas, neće biti potrebe za pretjeranim popuštanjem. Ako smo ih uvjetovali da pažnju poistovjećuju s materijalnim darovima – što je štetno za njihov razvoj – tražit će predmete iz trgovine kao zamjenu za ljubav i pažnju. U ovom scenariju, oni ne traže keks, već traže vašu naklonost, a vi ih grdite ili kažnjavate jer žele keks. No, da ste im posvetili dovoljno pažnje i pripremili ih prije odlaska u trgovinu, takve su se situacije mogle izbjeći.

Važno je djetetu poručiti da ne može očekivati ​​da će svaki put nešto dobiti i da mama možda neće uvijek imati dovoljno novca. No, ono što uistinu ima smisla je zajedničko vrijeme, šetnje i razgovori. Ako dijete ne dobiva dovoljno pažnje, može je tražiti od drugih, poput gostiju. Pokloni se mogu koristiti kao način da se djeci objasni važnost događaja ili praznika. Za manje blagdane mogu dobiti male darove, a za veće blagdane veće. Važnost ovih prigoda prenosi se neizravno, ali im se i objašnjava. Primjer kod kuće ima veće značenje za djecu od riječi koje im govorimo. Razmotrimo scenarij u kojem dijete marljivo ispunjava zadaću dok majka kuha i komentira ocu o impresivnoj susjedovoj kući govoreći: “Vidi što je postigao! Ne ide ni u školu, a zna živjeti! ” Kakvu poruku majka u ovom trenutku prenosi svom djetetu?

Ključno je izbjegavati bilo kakav oblik kažnjavanja, a posebno fizičko premlaćivanje, kada je u pitanju discipliniranje djece. Nanošenje boli njima samo će rađati ogorčenje i mržnju, umjesto postizanja željenog ishoda promjene ponašanja. Poticanjem prirodnog okruženja punog ljubavi, gdje se bavimo djetetom i obraćamo mu pažnju, možemo eliminirati potrebu za disciplinskim mjerama. Umjesto toga, učinkovitije je komunicirati i otvoreno izražavati svoje emocije. Prema riječima cijenjenog dr. Bojanina, učinkovitije je komunicirati s djetetom koje nas voli i sluša iz istinske ljubavi, a ne iz straha. Izražavajući djetetu da nam je nešto nanijelo štetu, bez svaljivanja krivnje, ono će lakše shvatiti naše osjećaje nego da pribjegnemo fizičkom kažnjavanju. Dr. Bojanin sugerira da će nanošenje boli i korištenje nasilja samo ometati sposobnost djeteta da suosjeća s vlastitim emocijama.

Preporučujemo