Grč u nozi koji se pojavljuje iznenada je jako neprijatna i bolna pojava koja može da traje i nekoliko minuta. I nakon što grč prestane noga ostaje zategnuta i bolna ali postoji način da to izbjegnete.

Grčevi u nogama su česti, a iako traju kratko, mogu značajno utjecati na kvalitetu života, pogotovo ako se često javljaju. Ne preferiraju određeno vrijeme ili mjesto, mogu vas udariti tijekom sna, na poslu, tijekom vježbanja ili dok ste u vodi. Javljaju se iznenada kao rezultat različitih fizioloških, prehrambenih ili okolišnih komponenti. Najvažnije je naučiti kako brzo reagirati na grč, ali i spriječiti njegovo ponovno pojavljivanje. Unatoč uobičajenosti većine grčeva kao neozbiljnih, oni mogu biti znak problema s tijelom kao cjelinom. Nakon čestih pojava obično slijedi razdoblje odmora i oporavka.
- Koji je pravi uzrok grčeva? Grč je kratkotrajna, ali mučna i nehotična kontrakcija mišića. Prvenstveno se javlja u donjim ekstremitetima – listovima, stopalima i natkoljenicama – no nije neuobičajeno da se javlja i u drugim mišićnim skupinama. Neki od vodećih uzroka su: Dehidracija: Manjak tekućine u tijelu često rezultira nedostatkom elektrolita, poput natrija, kalija, kalcija i magnezija. Bez njih mišići ne bi mogli funkcionirati kako se očekuje. Fizički napor: bez zagrijavanja ili istezanja, vježba može dovesti do neočekivanih kontrakcija mišića.
Nedostatak minerala: niske koncentracije kalcija, magnezija ili kalija povezane su s bolovima u nogama i nelagodom tijekom noći. Loša cirkulacija: Dugotrajno stajanje, sjedenje ili ležanje s nogama u nepravilnom položaju može štetiti protoku krvi, što dovodi do bolova u mišićima. Znojenje i visoke temperature: Tijekom ljeta tijelo se obično pojačano znoji, što također uzrokuje povećanje tjelesne temperature, što šteti pojavi grčeva.
Posebno su osjetljive trudnice, starije osobe, sportaši i svi koji oduzimaju puno vremena ili imaju puno ponavljajućih pokreta u nogama. Brze reakcije koje sprječavaju napadaj Kad se pojavi grč, najvažnije je ne doživjeti stres. Brz i točan odgovor može smanjiti bol na nekoliko sekundi. Ako imate bolove u stopalu: Rukom pokušajte gurnuti nožne prste prema sebi. Masirajte taban i izdužite nožne prste prema gore. stanite bosi na ravnu površinu koja je čvršća od kontrakcije, to će prekinuti istezanje. Ako imate bolove u listovima: Ostanite sjediti, izdužite nogu i povucite nožne prste prema zglobu.
Masirajte bol u mišićima uz pomoć pištolja za masažu ili drugog masažera. Naslonite se na zid i spustite petu kako biste izdužili list. Ako vas bolno oštar grč uzrokuje da se probudite usred noći: Lezite ravno na leđa i zauzmite položaj dugih nogu uza zid. Povucite nožne prste prema sebi i dišite kako biste se oslobodili sve svoje napetosti. Bol u gornjem dijelu bedara: Ako vam je zahvaćena prednja strana bedara – trbušajte zdjelicu i povucite petu prema preklopima. Ako je ozljeda u stražnjem dijelu bedra, sjednite, produžite nogu i nagnite se naprijed bez udaranja u koljeno.
Cilj je u svim slučajevima brzo i pažljivo istegnuti zahvaćeni mišić. To gotovo trenutno zaustavlja komunikaciju između živčanog sustava i ostatka tijela, uzrokujući kontrakciju. Što je prikladno za vas učiniti ako imate floozie u vodi? Osobito su opasni grčevi u vodi jer dovode do gubitka kontrole nad kretanjem. Ako imate problema tijekom plivanja: Prekinite pokret i okrenite se na leđa. Dišite glatko kako biste ostali plutajući. Istegnite i masirajte zahvaćeni mišić jednom rukom dok drugom održavate stabilnost. Ako se koprcate u dubokoj vodi, a grč ne popušta, potražite pomoć što prije. Također, iskusni plivači savjetuju da plivate uvijek s nekim u blizini, pogotovo ako imate česte grčeve.
Kako izbjeći grčeve? Najučinkovitija metoda borbe protiv grčeva je spriječiti njihovu pojavu. Usvajanje nekoliko jednostavnih rituala može uvelike smanjiti učestalost i stupanj grčeva. hidratacija: Konzumirajte puno vode svaki dan, posebno ako vježbate ili provodite vrijeme na suncu. Bogatstvo prehrane: uključite banane, naranče, orašaste plodove, špinat, mlijeko i jogurt u svoju prehranu – svi ovi izvori sadrže kalij, magnezij i kalcij. Redovito se istežite: Ovo je posebno važno prije i poslije tjelesne aktivnosti, kao i tijekom noći prije spavanja.
Udobne čarape ili praktične cipele: pojačavaju cirkulaciju, pogotovo ako ste cijeli dan na nogama. Promjena temperature tuširanja: Pomaže povećati cirkulaciju i poboljšati fleksibilnost mišića. Kada se problemi s grčevima mogu pogoršati? Povremeni grčevi obično se ne smatraju problemom, no ako se javljaju redovito, bez vidljivog uzroka i imaju dodatne simptome poput trnaca, slabosti u nogama ili oticanja, najbolje je posjetiti liječnika. Povremeno su grčevi posljedica problema sa živčanim sustavom, krvnim žilama ili hormonalnih problema. Rana dijagnoza može spriječiti dodatne komplikacije i omogućiti odgovarajuće liječenje.