Dolazak novorođenčeta trenutak je čistog blaženstva i dubokog značenja za svaku majku. Nažalost, u suvremenoj Srbiji proces porođaja i period oporavka nakon porođaja žene često znaju ostaviti kiselkast okus u ustima zbog neugodnih iskustava. Istraživanje koje je proveo Centar za majke otkrilo je da je jedna od svakih deset žena toliko traumatizirana iskustvom u rodilištu da se odluči potpuno odreći više djece. Posljedično, pojam “porodničarsko nasilje” sve je prisutniji u razgovorima među srpskim ženama, koje sada otvoreno dijele svoja bolna iskustva.

Euronews Srbija napravio je odvojene intervjue s dvije žene, Vesnom Džamić i Vesnom Peter, koje su hrabro podijelile svoja iskustva s akušerskim nasiljem u Beogradu, odnosno Pančevu. Vesna Džamić, koja je u 33. godini života iza sebe imala dvije trudnoće i dva spontana pobačaja, svoj boravak u rodilištu doživljava kao mukotrpno iskušenje praćeno osjećajem gubitka. Morala je proći kroz bolničke hodnike, gdje je svjedočila kako majke nježno drže svoju novorođenčad dok se ona suočavala s neizbježnim gubitkom.

Vesna se s bolom prisjeća nesnosnih bolova koje je trpjela i kako je molila medicinsku sestru da je odveze u rodilište, ali je njezin zahtjev odbijen jer “nije bilo vrijeme”. Kad se fetus počeo micati, medicinska sestra ju je uputila da ga medicinskom lopaticom ispusti u WC školjku i potom je obavijesti. Ovo mučno iskustvo Vesnu i dan danas prati. U posebno teškoj kušnji Vesna je dala do znanja da ne želi sudjelovati u gledanju svog preminulog djeteta. Unatoč tome što su je odveli u rodilište, čekala je gotovo dva sata bez ikakve liječničke pomoći. Kada je zbog jakih bolova zatražila pomoć pri kupanju, nitko od osoblja nije reagirao.

Kad su napokon stigli, samo su kratko procijenili njezino stanje prije nego što su izašli iz sobe. Sljedećeg jutra sestre su je odvele u kupaonicu da se istušira, ali se onesvijestila. Umjesto da pokaže zabrinutost ili suosjećanje, medicinska sestra je okrivila Vesnu i prekorila je kao da se namjerno onesvijestila. Vesna Peter doživjela je slično traumatično iskustvo poroda u Pančevu 2018. godine, tijekom kojeg je također rodila djevojčicu. Tijekom cijele muke osoblje nije pratilo otkucaje srca njezine bebe i ostavljalo je Vesnu samu dugo vremena. Nakon porođaja, Vesnu je okružila grupa od otprilike 5-6 osoba. Tijekom cijelog procesa porođaja brinula se o njoj dva liječnika, od kojih je jedan dao neumjesan komentar o njezinoj težini.

Kada je Vesna zatražila epiduralnu anesteziju, anesteziologinja ju je odbila, bez jasnog obrazloženja svoje odluke. Euronews Srbija pokušao je kontaktirati i Ministarstvo zdravstva i najveće rodilište u Srbiji kako bi razgovarali o problemu akušerskog nasilja, ali nažalost nisu dobili odgovor. Ova kontroverzna tema potiče dijalog i izaziva brojne upite. Žene koje su doživjele nasilje i zagovornice borbe za promjene postale su glas u borbi za pravdu. Jovana Ružičić, predstavnica Centra za majke, ističe da je porodničko nasilje zabrinjavajuće za sve trudnice i rodilje. Unatoč godinama neumornog rada Centra na poboljšanju situacije, napredak je spor, a problem koji traje desetljećima i dalje je neriješen.