Nabori noktiju manifestiraju se u različitim oblicima, poput okomitih ili vodoravnih, a mogu se pojaviti na jednom ili više noktiju. Iako njihov izgled može biti povezan s godinama i ne predstavljaju prijetnju, postoje slučajevi u kojima je nužno potražiti liječničku pomoć.

Okomite brazde ili linije koje se protežu duž noktiju česta su pojava koja se može pojaviti kao posljedica različitih čimbenika. Ove linije mogu biti izraženije kako pojedinci stare ili zbog nedostataka u prehrani, osobito u mineralima kao što su željezo ili cink. Drugi mogući uzroci mogu uključivati ​​izloženost kemikalijama, određena medicinska stanja ili ozljedu ležišta nokta. Ako su izbočine popraćene drugim simptomima kao što su promjena boje ili osjetljivost, preporuča se potražiti savjet liječnika kako bi se isključili bilo kakvi temeljni zdravstveni problemi.

Američka dermatologinja Ivy Lee objasnila je da su nabori nokta koji se protežu od dna nokta do njegova vrha najrašireniji oblik, a to pokazuje oko 20 posto odraslih osoba. U većini slučajeva to je jednostavno pokazatelj procesa starenja. Prema njegovim riječima, primarni sastav naših noktiju je keratin, vrsta proteina koji je također prisutan u kosi i najudaljenijem sloju kože. Kako starimo, naši se nokti mijenjaju zbog smanjene sposobnosti tijela da zadrži vlagu, slično kao što koža postaje sve dehidriranija, a kosa sve reaktivnija.

Dr. Lee savjetuje da treba potražiti savjet liječnika ako otkriju bilo kakve anomalije na noktima, poput lomljenja ili neobične boje. Prema medicinskom stručnjaku, nabori noktiju mogu ukazivati ​​na određene zdravstvene probleme u iznimnim okolnostima. Među mogućim uzrocima su anemija, reumatoidni artritis i kardiovaskularni problemi. Na primjer, nabor na sredini nokta može ukazivati ​​na nedostatak esencijalnih nutrijenata poput proteina ili folne kiseline. Klinika Mayo potvrđuje ovo mišljenje, dodajući da ako nokti također imaju crvene linije u podnožju zajedno s okomitim naborima, to bi mogao biti znak lupusa. Lupus je autoimuna bolest u kojoj imunološki sustav postaje preaktivan i napada zdravo tkivo. Tu informaciju prenosi 24sata.hr.

Zdravlje noktiju mogu odrediti različiti čimbenici, uključujući vodoravne izbočine koje se pojavljuju na noktima. Ove brazde, poznate i kao Beauove bore, često su uzrokovane zdravstvenim problemima, poput pothranjenosti, visoke temperature i kemoterapije. Osim toga, mogu također biti posljedica fizičke traume, poput udaranja prsta čekićem ili navike grickanja noktiju. Važno je obratiti pozornost na izgled noktiju jer oni mogu biti pokazatelj vašeg cjelokupnog zdravlja. Tijekom objašnjenja dermatologa pojašnjeno je da na noktima postoje rjeđi nabori koji se nazivaju Beauove linije. Ove linije mogu ukazivati ​​na prisutnost neke osnovne bolesti ili jednostavno mogu biti posljedica prethodne ozljede. Proksimalni matriks nokta doživljava privremeni zastoj u rastu, što dovodi do pojave ovih nabora. Obično su bezopasni i uzrokovani mehaničkom traumom.

Povremeno, međutim, mogu sugerirati prisutnost kožnog stanja poput ekcema, psorijaze ili kronične paronihije, što uzrokuje upalu i crvenilo kože oko noktiju. Ključno je pregledati i kožu i vrhove prstiju na bilo kakve naznake osipa ili crvenila, naglasila je govornica te predložila i savjetovanje dermatologa ako je potrebno. Osim toga, govornik je spomenuo da ovi nabori noktiju mogu poslužiti i kao znak upozorenja za druge sistemske probleme.

Pretjerana ili nedovoljna aktivnost štitnjače može dovesti do raznih problema, uključujući poremećaj hormonalne ravnoteže koja upravlja rastom noktiju, kože i kose. Kada se Beauove linije manifestiraju na svih dvadeset noktiju, to može značiti prisutnost infekcije, poput upale pluća, zaušnjaka ili sifilisa, a može također ukazivati ​​na probleme sa srcem, jetrom ili bubrezima. Primijetite li da vam nokti postaju tanji, obojeni, izobličeni ili skloni pucanju, uz pojavu bora, preporuka je da potražite savjet dermatologa, piše 24sata.hr.

Promjene u izgledu i teksturi noktiju mogu pružiti korisne uvide u potencijalne temeljne zdravstvene probleme. Stanje noktiju može ukazivati ​​na niz zdravstvenih problema, uključujući, ali ne ograničavajući se na, anemiju, probleme sa štitnjačom, bolesti jetre i pluća. Stoga je važno obratiti pozornost na sve promjene na noktima, kao što su promjena boje, zadebljanja ili izbočine, kako bi se otkrili rani znakovi bolesti. Prirodna nijansa noktiju je ružičasto ružičasta. Međutim, ako je njihov izgled bijel, to može ukazivati ​​na ozbiljna medicinska stanja poput bolesti jetre, srčanih komplikacija, zatajenja bubrega ili dijabetesa.

Iako nije neuobičajeno povezivati ​​bijeli lak za nokte sa starijim osobama, važno je napomenuti da žuti i spori nokti rast potencijalno može ukazivati ​​na ozbiljnije zdravstvene probleme. Točnije, takvi su simptomi često povezani s respiratornim bolestima, poput kroničnog bronhitisa, a mogu također ukazivati ​​na oticanje ruku. Ovu informaciju objavila je klinika Mayo. Kada nokti ne rastu zbog ozljede ili bolesti, vodoravno se može pojaviti udubljenje. Međutim, ovo se udubljenje također može očitovati u situacijama kao što je nekontrolirani dijabetes, bolest perifernih krvnih žila i visoke tjelesne temperature zbog infekcija poput upale pluća, šarlaha, ospica, zaušnjaka i drugih. Ove linije mogu poslužiti kao pokazatelj nedostatka cinka u tijelu.

Dok listate društvenim mrežama, možete primijetiti lomljive nokte. To bi moglo biti zbog neravnoteže hormona u tijelu, što ukazuje na potencijalni poremećaj štitnjače. Alternativno, lomljivi nokti mogu biti posljedica gljivične infekcije ili psorijaze. U nekim slučajevima mogu biti reakcija na određene kozmetičke proizvode ili lijekove. Nokti koji su zakrivljeni prema van obično se nazivaju “žličasti” nokti. Obično su mekane teksture i imaju rubove koji se savijaju prema van. Ove karakteristike noktiju mogu ukazivati ​​na anemiju ili nepravilnu funkciju jetre uzrokovanu hemokromatozom, stanjem u kojem tijelo apsorbira višak željeza iz hrane. Osim toga, ove vrste noktiju mogu biti povezane s bolestima srca i usporenom štitnjačom. Nokti s više malih udubljenja, također poznatih kao udubljenja, mogu biti znak bolesti vezivnog tkiva ili autoimunih stanja koja dovode do gubitka kose. Osobe s psorijazom često imaju nokte ovakvog izgleda.

Iznenadna pojava bijelih točkica može imati više uzroka, poput mjehurića koji su se razvili ispod noktiju ili fizičke traume. Osim toga, nedostatak vitalnih hranjivih tvari kao što su cink ili vitamini B također može rezultirati ovom pojavom. Ključno je ne zanemariti prisutnost smeđih ili crnih linija na noktima jer one mogu ukazivati ​​na potencijalno opasno stanje. Crne linije na noktima mogu biti znak melanoma, opasnog tumora kože. Rano otkrivanje melanoma ključno je za spašavanje života. U nekim slučajevima ove linije mogu poslužiti kao upozorenje da je netko obolio od trihineloze. Osim toga, tamne pruge na noktima mogu se pojaviti kao odgovor na određene antibiotike.