Potpredsjednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić u intervjuu za dnevni list “Nova” istaknula je da je svjetska zajednica prepoznala lažnu prirodu izbora u Srbiji, te sugerirala nevoljkost predsjednika Aleksandra Vučića da nastavi s međunarodna istraga proizlazi iz njegove svijesti o vlastitim postupcima. Osvrćući se na posljedice svog 13-dnevnog štrajka glađu, koji je trajao od 18. do 31. prosinca, Tepić priznaje da će trebati još najmanje mjesec dana da se potpuno oporavi. Unatoč tome, izražava zadovoljstvo postignućima koja je postigla ovim činom.

Važno je napomenuti da su regionalni mediji odmah nakon izborne pobjede predsjednika Aleksandra Vučića počeli sumnjati u njegovu manipulaciju glasovima građana, sugerirajući da se njegova stranka bavila lažnim radnjama. Zbog toga se Vučić suočio s žestokim kritikama i optužbama, uključujući i Marinku Tepić, koja je nedavno dala intervju s predstavnicima medija. Novinarka je pitala kako doživljavaju najznačajnije postignuće koje je proizašlo iz ove metode političkog otpora (štrajk glađu), s obzirom na to da su izrazili zadovoljstvo ishodom štrajka.

Marinka je odgovorila istaknuvši tri značajna aspekta koji su definirali njezino iskustvo. Prvo, istaknula je svoju nepokolebljivu predanost borbi za slobodne izbore, pravdu i društvene promjene, dok se žestoko protivila izbornoj prijevari, nepravdi i autokraciji. Ova se predanost proširila do točke osobne žrtve. Nadalje, istaknula je uspostavljanje ključnog načela: odgovornosti koju nosi obnašanje javne dužnosti. Nije se radilo samo o pravu kandidirati se na izborima ili biti biran, niti samo o tome da budete lice kampanje ili čelnik političke stranke. Dapače, to je podrazumijevalo obvezu da se prvi podnese najveći teret kad krene po zlu i da se pokaže da zaslužuje povjerenje građana. Kroz radikalnu, ali nenasilnu borbu, Marinka i njeni saveznici uspješno su podigli svijest globalne zajednice o problemu izborne krađe.

Novinarka je Marinku postavila pitanje mogu li izjave tijekom zasjedanja Europskog parlamenta potencijalno utjecati na nastojanja oporbe da poništi izbore. Marinka je bez oklijevanja promptno odgovorila. Nedavni zahtjev koji su predsjednici vanjskopolitičkih odbora raznih europskih zemalja, uključujući Njemačku, Francusku, Britaniju i Italiju, uputili čelnici Europske komisije Ursuli von der Leyen za neovisnu istragu navoda o izbornoj prijevari u Srbije, jasan je pokazatelj sve veće zabrinutosti. Sljedećih tjedana slijede rasprave u vanjskopolitičkom odboru EP-a, nakon čega slijedi posebna Rezolucija EP-a o izborima u Srbiji, te konačno objava konačnog izvješća Promatračke misije ODIHR-a u veljači.

Ove inicijative pokazuju odlučnost da se pozabavimo uznemirujućom realnošću lažnih izbora i autokratskog režima u Srbiji. Ovaj režim je prevršio sve granice svojim lažima, nepoštivanjem zakona, promicanjem mržnje i podjela, upletenošću u kriminal i korupciju, kontrolom institucija te ugrožavanjem vladavine prava, slobode medija i poštenih izbora. Iako je administracija EU-a možda bila spora u prošlosti, kada nešto poduzima, čini to odlučno. “Vrijeme je stiglo”, izjavila je.

Marinka je istaknula ogroman značaj ODIR-ovog izvješća, posebno u svjetlu vrlo kritičnog preliminarnog izvješća objavljenog dan nakon izbora 18. prosinca. Očekuje se da će konačno izvješće biti jednako, ako ne i oštrije. Nadalje je ustvrdila da i dalje postoji potraga za pravdom, ne obazirući se na komentare koji dolaze iz Sjedinjenih Država.

Na kraju svoje izjave izrazila je čuđenje nekonvencionalnim usklađivanjem stavova veleposlanika Hilla sa stavovima ruskog veleposlanika u Srbiji, kao i njegovim osebujnim interakcijama s neovisnim medijima. Zaista je izvanredno da američki veleposlanik sa srpskom javnošću odlučuje komunicirati putem tabloida za koje se zna da su glavno oruđe režima za promicanje antizapadnih agendi i suzbijanje glasova protivljenja.

Preporučujemo