Prelazni period godišnjeg doba zna biti izuzetno problematičan za mnoga kućanstva, naročito zbog toga što se tada pojavljuje vlaga koja zasigurno smeta svim ukućanima i veoma često može biti uzročnik mnogih zdravstvenih problema. U skladu sa tim, danas vam donosimo jedan veoma zanimljiv članak o efikasnim koracima kako da se rješite ovog problema.
Plijesan i vlaga oduvijek su smatrane izuzetno opasnim i u slučaju njihove pojave, potrebno je hitno odreagovati prvenstveno zbog toga što njihova pojava može utjecati na zdravstveno stanje i biti uzročnik mnogih bolesti. Vlaga se može pojaviti iz nekoliko razloga i neki od njih su loša toplotna izolacija, slaba ventilacija prostora u kojem se boravi i naravno kondenz.
Zanimljiva činjenica koja je opšte poznata jeste da zrak u vašem domaćintsvu može poprimiti čak i do 5 litara a shodno tome potrebno je preventivno djelovati i nastojati ukloniti potenacijalne izvore vlage. Postoje dva primarna uzroka vlažnih zidova i potrebno je razlikovati vlagu koja može nastati od nekog curenja od one koja potječe od kondenzacije.
Vlaga koja je nastala kao posljedica curenja uzrokovana je neispravno urađenom hidroizolacije, a prvenstveno je označena žutim i smeđim mrljama na zidu. Vlaga koja se kondenzira posljedica je nedovoljne toplinske izolacije i lošeg prozračivanja prostora a ako zidovi nisu pravilno izvedeni i ako ne “dišu”, u kutovima će biti puno vlage i kondenzacije, što pogoduje nastajanju plijesni. Vlažnost u vašem domu treba biti dobro ispraćena kako bi se regulirala količina energije koja se troši na cirkulaciju zraka a za to postoje čak i uređaji za mjerenje vlage. Ostatak možete pročitati ovdje.