Nema ništa ljepše od mirisa domaće zimnice koja se širi kuhinjom dok pripremate džem od šljiva. Ovaj recept će vas oduševiti svojim bogatstvom okusa i jednostavnošću pripreme. S minimalnim sastojcima, ali velikim efektom, džem od šljiva je savršen način da sačuvate okus ljeta i uživate u njemu tokom cijele godine. Uz dodatak vanilin šećera i malo ruma, džem će poprimiti dodatnu dimenziju okusa koju ćete obožavati.
Potrebni sastojci:
- 5 kilograma zrelih šljiva – Šljive bi trebale biti sočne i zrele, jer to osigurava bogat i intenzivan okus džema.
- 500 grama šećera – Količinu šećera možete prilagoditi ovisno o tome koliko volite slatko. Možete koristiti i malo manje ako preferirate manje slatki džem.
- Vanilin šećer (opcionalno) – Ovaj dodatak donosi blagi miris vanilije koji savršeno upotpunjuje voćni okus šljiva.
- Rum (opcionalno) – Dobar rum dodaje bogatstvo okusa i egzotičan šmek, a možete ga koristiti u manjoj količini (oko 1-2 žlice) za blagu notu.
- Sterilizirane staklenke – Bitne za čuvanje džema i očuvanje njegovih okusa tijekom zime.
Način pripreme:
- Priprema šljiva: Počnite pranjem i vađenjem koštica iz 5 kilograma zrelih šljiva. Šljive narežite na četvrtine ili pola, ovisno o veličini, i stavite ih u veliki lonac ili posudu za kuhanje. Ove šljive će se kuhati dok ne omekšaju i puste svoj prirodni sok.
- Početno kuhanje: Stavite šljive na štednjak i počnite kuhati na srednjoj vatri dok ne počnu otpuštati svoj sok. Povremeno miješajte kako bi se šljive ravnomjerno rasporedile. Kad šljive postanu mekane i počnu se raspadati, prebacite ih u veći pleh i stavite u zagrijanu pećnicu na 250 stupnjeva C. Ovaj proces pečenja će pomoći da džem dobije bogatiji, karamelizirani okus.
- Pečenje šljiva: Ostavite šljive u pećnici oko 1 sat, povremeno ih miješajući kako bi se ravnomjerno pekle. Pečenje će omogućiti da šljive postanu koncentrirane, a njihov sok se reducira, čineći džem gustim i bogatim.
- Kuhanje na štednjaku: Nakon pečenja, prebacite šljive natrag u lonac i nastavite kuhati još oko 2-3 sata na laganoj vatri, povremeno miješajući. Tijekom ovog kuhanja, šljive će se dodatno zgusnuti i pretvoriti u gustu smjesu. Kada se smjesa zgusne, provjerite je tako da pređete pjenjačom po dnu lonca – ako se dno vidljivo pojavljuje, džem je spreman.
- Dodavanje šećera: Na polovici kuhanja, dodajte 500 grama šećera i dobro promiješajte. Ako želite džem slađi, možete povećati količinu šećera. Ovisno o vrsti šljiva, njihova prirodna slatkoća može se razlikovati, pa je dobro tijekom kuhanja povremeno kušati džem i prilagoditi količinu šećera.
- Dodavanje okusa: Kada džem postane gust, možete dodati vanilin šećer za dodatnu aromu. Ako volite malo egzotične note, dodajte i 1-2 žlice ruma. Rum će džemu dati posebnu dubinu okusa, ali pazite da ne preterate kako ne bi dominirao nad voćnim okusom.
- Sterilizacija staklenki: Dok se džem kuha, pripremite sterilizirane staklenke. Najbolje je koristiti staklenke koje ste prethodno oprali u vrućoj vodi i dobro osušili. Ove staklenke bit će idealne za čuvanje džema na hladnom i suhom mjestu.
- Punjenje staklenki: Kada je džem gotov, pažljivo ga prelijte u vruće sterilizirane staklenke. Zatvorite staklenke s metalnim čepovima i odmah ih preokrenite kako biste stvorili vakuum. Ovo će osigurati da džem bude hermetično zatvoren i dugotrajan.
- Čuvanje džema: Nakon što su staklenke ohladile, možete ih spremiti na policu. Džem možete čuvati mjesecima, a njegova bogata voćna aroma bit će još izraženija s vremenom.
Savjeti za savršen džem:
- Korištenje različitih vrsta šljiva: Ako želite eksperimentirati s okusima, možete pomiješati različite vrste šljiva – na primjer, kombinacija slatkih i kiselih šljiva može stvoriti još zanimljiviji džem.
- Prilagodite slatkoću: Ovisno o vrsti šljiva, možete prilagoditi količinu šećera. Ako koristite slatke šljive, možete smanjiti količinu šećera za malo zdraviju varijantu.
- Dodavanje začina: Ako volite začine, možete u džem dodati prstohvat cimeta ili klinčića. Ovo će džemu dati dublji, začinski karakter.
- Kuhanje na niskoj vatri: Kuhanje džema na laganoj vatri je ključno jer omogućava da džem polako postane gust i bogat bez da se zagori.
- Prilagodite teksturu: Ako volite džem s komadićima voća, možete ostaviti veće komade šljiva, dok za glatkiji džem možete koristiti štapni mikser ili procijediti smjesu.
Ovaj džem od šljiva nije samo obična zimnica, već pravo gastro remek-djelo koje će oduševiti vaše nepce svojom intenzivnom voćnom aromom i glatkom teksturom. Kroz duže kuhanje u pećnici, šljive postaju bogate i karamelizirane, a dodaci poput vanilin šećera i ruma podižu okus na novu razinu. Isprobajte ovaj recept i uživajte u okusima koji će trajati cijele godine, bilo na kruhu, uz pecivo, ili čak kao dodatak jogurtu.
Uživajte u svakom trenutku kušanja ovog domaćeg džema od šljiva – prava poslastica za sva osjetila!